Tayvan: “Ada çevresinde Çin’e ait 44 savaş uçağı görüldü”

Tayvan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ada çevresinde Çin’e ait 44 savaş uçağı, iki askeri dron ve dört savaş gemisinin görüldüğü belirtildi.

Tayvan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Çin ordusuna ait 15 uçak ve iki dronun, Tayvan Boğazı’nda tarafların etki alanlarını sınırladığı varsayılan hava ve deniz hattının doğusuna, dört uçağın ise Tayvan’ın ‘Hava Savunma Tanımlama Bölgesi (ADIZ)’ ilan ettiği yerin güneybatısına uçtuğu bildirildi.

Ada çevresinde görülen toplam 46 hava aracı ve dört geminin, elektronik takip vasıtaları, devriye uçakları, gemiler ve füze sistemleriyle izlendiği kaydedildi.

Pekin hükümetinin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ağustos ayındaki ziyaretinin ardından Tayvan çevresindeki askeri devriye faaliyetlerini artırdığı biliniyor.

Pelosi, Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Tayvan’ı 25 yıl aradan sonra ziyaret eden ilk ABD Temsilciler meclisi Başkanı olmuş, Pekin hükümetinden çok sert tepki çekmişti.

Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) geçen ay yaptığı 20. Ulusal Kongresi’nde Parti Tüzüğü’nde yapılan değişiklikle, ‘Tayvan’ın bağımsızlığına karşı çıkılacağı ve bağımsızlığa yönelik girişimlerin engelleneceği’ ifadesine yer verilmişti.