Tayland'da 8 parti lideri, politika ve yol haritalarını içeren bir anlaşma imzaladı

Tayland'da 14 Mayıs'taki genel seçimlerden sonra yeni hükümeti kurmak için oluşturulan koalisyonun 8 lideri, politika ve yol haritalarını içeren bir anlaşma imzaladı.

Bangkok Post'un haberine göre, seçimde en yüksek oyu alan fakat tek başına hükümet kuracak yeterliliğe sahip olamayan, İleri Hareket Partisi'nin lideri Pita Limjaroenrat ve koalisyon hükümetindeki 7 partinin lideri, Tayland'ın başkenti Bangkok'ta bir araya geldi.

Toplantıdan sonra ortak basın toplantısı düzenleyen liderler, İleri Hareket Partisi'nin öncülüğünde kurulacak koalisyon hükümetinin politikalarını ve yol haritasını içeren 23 maddelik bir anlaşmaya imza attı. 

Anayasanın yeniden yazılması, dahil demokrasinin inşası, ülkenin güneyindeki bölgelerde sürdürülebilir barışın sağlanması, hukuk siteminde reform gibi konular da maddeler arasında bulunuyor.

Tayland'da imzalanan anlaşmada, monarşinin 'dokunulmaz konumu' vurgulandı. 

İleri Hareket Partisi, seçimlerde monarşi ve ordu karşıtı reformist kampanyasıyla Temsilciler Meclisi'nde genel seçim ve nispi temsil ile birlikte 151 koltuğu kazanarak birinci parti olmuştu.