Bitlis Tatvan'da şehit olan 11 asker törenle uğurlandı

Bitlis’in Tatvan ilçene gitmek üzere kalkan helikopterin düşmesi sonucu 11 asker şehit oldu. Kaza kırıma uğrayan helikopterin düşmesine ilişkin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan açıklama geldi.

Bitlis’in Tatvan ilçesine gitmek üzere hareket etmesinin ardından kaza kırıma uğraması sonucu düşen helikopterde 11 asker şehit oldu, 2 asker de yaralandı. Tatvan Devlet Hastanesi’nde tamamlanan otopsi işlemlerinin ardından 11 şehidin naaşı, ambulanslarla ve dualarla Elazığ’a gönderildi.

AFAD, jandarma ve kaza kırım ekipleri kısa süre sonra Nemrut Dağı eteklerindeki enkaza ulaşmak için önce Tatvan’a 5 kilometre uzakta bulunan Çekmece Köyü’ne geldi. Ardından da incelemelerini yapmak üzere kaza bölgesine ulaştı.

Jandarma tarafından alınan önlemlerle Çekmece Köyü’nde giriş çıkışlara izin verilmezken, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile Elazığ’da 8’inci Kolordu Komutanlığına hareket etti.

Bakan Akar ilk açıklamasında Bingöl’den Tatvan’a gitmek üzere saat 13.55’te kalkan Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait “Cougar tipi” helikopterin kaza kırıma uğradığını belirtti.

Yaralı askerlerin durumuna ilişkin de bilgi veren Akar, “Yaralılarımızın hastanedeki tedavilerine devam edilmektedir. Durumları iyi” dedi.

Bakan Akar helikopterin kaza kırıma uğramasına ilişkin, “İlk bilgilere ve görgü tanıklarının ifadelerine göre kazanın ani değişim gösteren olumsuz hava şartları nedeniyle meydana geldiği değerlendirilmektedir. Kaza kırım ekibine ivedilikle gerekli talimat verilmiştir. İncelemelere bugün başlanacak. Bu elim olayın kesin nedeni, ayrıntılı inceleme sonucunda belirlenecektir. İlk andan itibaren gerek arama kurtarma çalışmaları gerekse şehit ve yaralılarımızın tahliyesinde ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından kısa sürede tüm imkanlar seferber edilerek her türlü destek sağlanmıştır. Acımız çok büyük, milletçe derin üzüntü içindeyiz. Bizleri derin acıya ve üzüntüye sevk eden bu elim kazada şehit olan kahraman silah arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, değerli ailelerine, yakınlarına, TSK’ya ve asil milletimize başsağlığı, sabır; yaralı personelimize acil şifalar diliyorum” ifadelerini kullandı.

ŞEHİT OLAN ASKERLERİN KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Bitlis’in Tatvan ilçesinde kaza kırıma uğrayan helikopterde bulunan;

Korgeneral Osman Erbaş (Yozgat-Yerköy),
Astsubay Üstçavuş Nazmi Yılmaz (Kahramanmaraş-Afşin),
Albay Şentürk Aydınyer (Kars),
Yüzbaşı Salih Sarıoğlu (Samsun-Bafra),
Pilot Yüzbaşı Tayfun Kureş (Trabzon-Of),
Pilot Yüzbaşı Gökhan Uysal (Afyonkarahisar-Dinar),
Astsubay Kıdemli Başçavuş Mehmet Demir (Kahramanmaraş-Onikişubat),
Astsubay Kıdemli Üstçavuş Ömer Umulu (Kırıkkale),
Astsubay Kıdemli Çavuş Şükrü Karadirek (Afyonkarahisar),
Uzman Çavuş Tolga Demirci (Kayseri-Pınarbaşı) ve Uzman Çavuş Hakan Gül (Amasya) şehit oldu.