Tarihte hangi salgınlar insanlığı tehdit etti?

Dünya bugüne kadar pek çok salgınla karşı karşıya kaldı. Günümüzde SARS, Ebola ve Covid-19 gibi salgın hastalıklar kısa sürede hızla yayılarak binlerce kişinin ölümüne yol açabiliyor. Zira ilk kez aralık ayında görülen Covid-19 1 milyondan fazla insan bulaşırken, 53 binden fazla ölüme neden oldu. Peki tarihte hangi salgınlar insanlığı tehdit etti? Hangi hastalık kaç can aldı?

Tarihte, İngiltere’de 1665 yılında ortaya çıkan büyük veba salgını sonrası 100 bini aşkın kişi hayatını kaybetmişti. O güne kadar hiç bilinmeyen “versinia pestivisvibonik” adlı bakteri büyük bir paniğe neden olmuş, daha sonraki yıllarda farklı isimlerde birçok salgın hastalık ve virüs türü de yine binlerce insanın ölümüne yol açmıştı. Hastalıklar her ne kadar unutulmuş olsa da bazıları günümüzde de görülüyor…

111

Karaciğer Büyümesi (Livergrown)

Adından da anlaşılacağı gibi bu hastalığa yakalananların karaciğerinde büyüme görülüyor. Bu büyüme durdurulamayınca hasta belli bir müddet sonra ölüyor. Bu hastalığa birçok etken sebepti ancak en çok alkoliklerde görülüyordu.

211

Kuş Palazı, Difteri (Rising of the Lights)

Halk arasında kuş palazı olarak bilinen difteri hastalığı günümüzde yüzde 97 oranında tedavi edilebiliyor. Difteri genellikle küçük çocuklarda görülen bulaşıcı bir hastalık. Solunum difterisi olarak boğazlarda veya burun bölgesinde ortaya çıktığı gibi deri difterisi olarak cildimizde de ortaya çıkabiliyor. Bu hastalığa yakalananlarda yutkunmada ve solunumda zorluk, karın ağrısı, dudaklarda morluk ve damak şişmesi gibi belirtiler görülebiliyor.

Megrim (Meagrome)

Beyin travması, anevrizma (kan damarlarındaki anormal genişleme), beyin tümörü gibi eski dönemlerde tedavisi mümkün olmayan tüm bu hastalıklar megrim olarak adlandırıldı. Şiddetli baş ağrısı yaşatan "migren" hastalığı da bu kelime kökünden geliyor.

411