Tarihte hangi hastalığın aşısı ne kadar sürede geliştirildi?

İlk kez Çin’in Wuhan kentinde görülen ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi can almaya devam ediyor. Dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları, koronavirüs salgınının çözümü olabilecek aşıyı geliştirebilmek için yoğun bir çaba sarf ediyor. Ancak aşının ne zaman hazır olacağı ve piyasaya sürüleceği henüz belirsizliğini koruyor. Peki tarihte hangi hastalığın aşısı ne kadar sürede geliştirildi?

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Covid-19 olarak isimlendirdiği ve pandemi ilan ettiği virüs salgını can almaya devam ederken, bilim insanlarının aşı çalışmaları  sürüyor. Aşının piyasaya sürülebilmesi için, ilk önce laboratuvarda olumlu sonuçlar vermesi gerekiyor. Bu sürecin ardından aşı, üç ayrı denemeden geçiyor.

Burada en önemli etken aşının tüm denemelerden olumlu sonuç alması. Aksi taktirde tüm çalışmalar en başa sarıyor ve laboratuvara geri dönülüyor.

126

Tüm aşamalardan geçen bir aşı son olarak tescil ettiriliyor ve böylelikle üretime geçilebiliyor. Ancak bu süreç oldukça meşakkatli ve uzun sürebiliyor. 

Tarihin tozlu sayfalarına göz attığınızda bu güne dek geliştirilmiş aşıların 4 yıl ile 66 yıl arasında tescil edildiğini görebilirsiniz. İşte hangi hastalığın aşısının en kadar sürede geliştirildiği...

226

KUDUZ

4 yıl, 1881-1885

KIZAMIKÇIK

7 yıl, 1962-1969

426