Bir milyar Çinlinin verileri sızdırıldı

Tarihin en büyük veri sızıntılarından birini gerçekleştiren bilgisayar korsanı, bir milyar Çinlinin kişisel verilerini çaldı.

“ChinaDan” rumuzlu bir bilgisayar korsanı, Şangay polisinin veritabanından bir milyar Çin vatandaşının kişisel verilerini çaldığını iddia etti. 23 terabayttan fazla veri, geçen hafta bir hacker forumu olan BreachForums’ta 10 Bitcoin (200 bin dolar) karşılığında satılmak istendi.

Bilgisayar korsanı, “2022’de Şangay Ulusal Polisi (SHGA) veritabanı sızdırıldı. Bu veritabanı, milyarlarca Çin vatandaşı hakkında isim, adres, doğum yeri, ulusal kimlik numarası, cep telefonu numarası ve suç/vaka ayrıntıları dahil olmak üzere sicil kaydı içeriyor” paylaşımında bulundu.

CNN, bilgisayar korsanının paylaştığı 750 bin veri örneğinden onlarcasının doğrulandığını, ancak orijinal veritabanına erişilemediğini kaydetti. Ayrıca sızıntının, bir hükümet birimi tarafından dağıtılan “Elastic Search” yazılımındaki hatadan kaynaklanmış olabileceği belirtildi.

Siber güvenlik uzmanları ise söz konusu olayı tarihteki en büyük veri sızıntısı olarak yorumladı. Çin, 1,4 milyar insana ev sahipliği yapıyor. Bu da veri ihlalinin potansiyel olarak nüfusun yüzde 70’inden fazlasını etkileyebileceği anlamına geliyor.