Dünya tarihinde asla unutulmayacak 10 kadın

İsimleri, yaptıkları, politikaları ya da yardımları ile adını yaşadıkları ülkenin sınırlarından dünya geneline duyurabilen; başarılı, azimli ve örnek kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde bir kez daha anılıyor. Tarihin her çağında asla unutulmayanlar kadınlar, ülkelerinde ve dünyada hala derin bir sevgi ve saygı ile anılıyor. İşte dünyanın unutamadığı 10 kadın...

Hürrem Sultan

Ukrayna’dan Osmanlı Sarayı’na gelen ve Anastasia, adını Hürrem olarak değiştirdikten sonra Kanuni Sultan Süleyman ile evlendi. Devlet işleri üzerindeki etkisi ve hâkimiyeti ile bilinen Hürrem Sultan hem Türkiye tarihinin hem de dünya tarihinin en önemli kadınlarındandır.


110

Mother Teresa

Katolik dünyasında ‘Mother Teresa’ olarak anılan ve en sevilen kadınlardan olan Rahibe Teresa, hayatını güçsüz ve bakıma muhtaç insanlara adamıştır. Teresa, Kalküta’da tek başına 1000 kişiyi kurtararak adını tarihe yazdırmıştır.


210

Kleopatra

Hakkındaki efsaneler ve hikâyeler tarihin her çağında kendine yer bulurken Kleopatra, güzelliği ile her zaman akıllarda kalan en önemli kadın figürlerdendir.


Elizabeth

1558’den ölümüne kadar İngiliz Kraliyet tahtında oturan I. Elizabeth, İngiliz politikasının sözsüz kurallarının da imarıdır. Kraliçe ayrıca İrlanda ve Fransa tarafından da sembolik olarak tanınmıştır.


410