Tansu Çiller Dışişleri Bakanı mı olacak?

AK Parti'nin 7. Olağan Kongresi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden genel başkan seçilmesinin ardından, kamuoyunda kabine değişikliği beklentileri arttı. Eski Başbakan Tansu Çiller’in yeni kabinede Dışişleri Bakanı olacağı öne sürüldü. Peki, kabine değişikliği olacak mı? Yeni kabinede Tansu Çiller olacak mı?

AK Parti'nin 7. Olağan Kongresi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden genel başkan seçilmesinin ardından, kabine değişikliği iddiaları da kamuoyunun gündemine oturdu. MAK Danışmanlık Şirketi Başkanı Mehmet Ali Kulat, gündemi meşgul eden kabine değişikliği söylentileriyle ilgili çarpıcı bir kulis bilgisi paylaştı.

İddiasını üst düzey bir siyasetçiden aldığı bilgiye dayandıran Kulat, "Ben hükümetin çok ilginç planlar üzerinde çalıştığını duyuyorum. İlk kez söylüyorum. Kesin niteliğinde verilmiş bir bilgi değil ama eski bir başbakanın önümüzdeki günlerde dışişleri bakanı olması gibi bir ihtimal var. İsim de söyleyeyim; Tansu Çiller bu görev için konuşuluyor’’ dedi.

Tansu Çiller’in Başbakanlık yaptığı yıllarda Amerika’daki lobilerle iyi ilişkiler kurduğu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yeni ABD Başkanı Joe Biden arasındaki buzları eriteceğine yönelik bazı ihtimaller var. Türkiye ile Amerikan yönetimi arasında köprü kuracağı konuşulan Çiller’in, Londra borsalarında borç para bulabileceği de konuşuluyor.

TANSU ÇİLLER DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI TEKLİFİNİ KABUL EDER Mİ?

Tansu Çiller, Cumhur İttifakı'nın 2019'da Yenikapı'da düzenlediği ‘Büyük İstanbul Mitingi'ne katılmış ve açıklamalarda bulunmuştu. Gündeme gelen iddialar üzerine Çiller’in açıklamaları bir kez daha gündeme geldi.

Çiller, "Milli bir şuurla buradayız. Önemli bir gün, Türkiye hedefte, özellikle bunun için buradayım. Yeni bir dünya kuruluyor. Hedef İslam, hedef Türkiye, hedef Türk milleti ve hedef onun seçtiği Cumhurbaşkanı. Bütün bunlar yeni dünya kuruluşundaki çok özel değişimler ve Türkiye'yi hedefe taşıyan olaylar" ifadelerini kullanmıştı.

TANSU ÇİLLER KİMDİR?

Prof. Dr. Tansu Çiller, 1946’da İstanbul’da doğdu. Robert Kolej mezunu olan Çiller, lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi’nin ekonomi bölümünde tamamladı. Doktorasını Connecticut Üniversitesi'nde veren Çiller, 1971’de doçent, 1983 yılında ise profesör ünvanını aldı. Tansu Çiller'in ekonomi üzerine 9 yayını bulunuyor.

22’inci Türkiye Başbakanı olan Çiller, Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki ilk ve tek kadın başbakan olarak tarihe geçti.

1993-1996 yılları arasında başbakanlık görevini sürdüren Çiller, 1996’da Necmettin Erbakan tarafından Refah Partisi ve Doğru Yol Partisi koalisyonunun oluşturduğu 54. Türkiye Hükümeti'nin kurulmasıyla başbakanlık görevine veda etti.

Yeni hükümette, Çiller Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri bakanı olarak görevlendirildi. 2002 yılına gelindiğindeyse bir daha aday olmayacağını açıklayarak aktif siyasetten çekildiğini duyurdu.