Tam zamanlı ofise dönen işletmeler çalışanlarını kaybedecek

Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle bir buçuk yıl gibi uzun bir süredir uzaktan ya da hibrit çalışma modelini benimseyen işletmeler eylül ayında ofislere dönmeye hazırlanıyor. Fakat uzmanlar tam zamanlı ofislere dönüşün önemli dezavantajları olacağı görüşünde.

Koronavirüs nedeniyle dünya genelinde teknoloji şirketleri başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluşu uzaktan ya da hibrit çalışma modeline geçmişti. 

2019'un son günlerinden itibaren hız verilen uzaktan çalışma modelinin zaman zaman çalışanların üzerinde baskıya neden olduğu belirtilse de, ofise dönmeye başlayan ya da hazırlanan birçok kişi 'tükenmişlik sendromu' hissettiklerini belirtiyor. 

Harvard Business School'da işletme profesörü olan ve Remote Work Revolution: Succeeding from Anywhere kitabını kaleme alan Tsedal Neeley, ofise dönüşlerde şirketlerin birçok dezavantaj ile karşılaşacağını vurguluyor.

Uzaktan çalışma modelinin başarı getirdiği belirli organizasyonlardaki çalışanların sorgulamalarının artacağını vurguluyor. Uzaktan çalışma imkanı verilmeyen bireylere en azından uzaktan eğitim hakkı verilmesi gerektiğine vurgu yapan Neeley, yüz yüze iletişim gerektirmeyen meslek gruplarının hibrit ya da uzaktan çalışma modelinde kalıcı olması gerektiği görüşünde. 

Bahsedildiği kadar çok 'boş' ofisin mümkün olmadığını söyleyen Neeley, dönüşümlü bir çalışma modelinin benimseneceğini belirtiyor. 

İşletmelerin, çalışanlarını sürekli olarak ofislerde görmek istemelerine karşın; kontrolün bırakılmasını, çalışanlara güvenilmesini, performans ölçütlerinin değiştirilmesini ve yetkilendirilmiş bağımsız çalışanların kurumsal hedefler doğrultusunda üretmelerine destek sunulması gerektiğinin altını çiziyor.