Tam kapanmanın ardından vaka sayıları hedeflenen seviyeye düşecek mi?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının Türkiye'de kontrolden çıkmasının ardından hükümet, ‘tam kapanma’ kararı aldı. Ancak kısıtlamalardaki istisnalar endişe yaratıyor. Kısıtlamadan muaf olanlar, toplam nüfusun ne kadarına tekabül ediyor? 18 günlük sokağa çıkma yasağının ardından turizm sezonu açılacak mı?

Çin’in Wuhan kentinden yayılarak tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) pandemisi, Türkiye haritasını kırmızıya boyadı. Günlük vaka sayılarının 40 binin üzerine çıkması, hükümeti radikal tedbirler almaya zorladı. Yeni önlemler kapsamında, 29 Nisan ile 17 Mayıs tarihleri arasında tüm ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. 

Peki bu karar, koronavirüs tablosuna nasıl yansıyacak?

18 GÜNLÜK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI BAŞLIYOR

Bugün saat 19:00 itibariyle uygulanacak 18 günlük sokağa çıkma yasağı, her ne kadar olumlu bir adım olarak değerlendirilse de kısıtlamalardaki istisnalar endişe yaratıyor. Koronavirüs kısıtlamaları kapsamında alınan tam kapanma kararını analiz eden uzmanlar, 18 günün sonunda günlük vaka sayısının 10 bin ile 20 bin arasında olabileceği tahmininde bulunuyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede yer alan istisna listesinin bir hayli uzun olması nedeniyle izolasyonun yeterli seviyede gerçekleşemeyeceği öngörülüyor. Peki bu istisnalar, toplam nüfusun ne kadarına tekabül ediyor?

KISITLAMALARDAN MUAF OLANLAR NÜFUSUN NE KADARINA TEKABÜL EDİYOR?

Türkiye İstatistik Kurumu'nun yayımladığı İstihdam Edilenlerin İktisadi Faaliyet Kolları verisine göre, 2020 sonu itibariyle, imalatta 5 milyon, inşaat alanında 1 milyon 500 bin, taşımada ise 1 milyon 200 binin üzerinde işçi kayıtlı olarak çalışıyor. Ancak bu rakamlar sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak kişilerin sayısına dair fikir verse de tam tabloyu yansıtmıyor.

5 BİN HEDEFİ ÜTOPİK Mİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni kısıtlamalarla birlikte vaka sayısını 5 bine indirilmesinin hedeflendiğini açıkladı. Ancak uzmanlara göre, bu rakam oldukça ütopik. Pandeminin kontrol altına alınabilmesi için vaka sayılarının 2 binin altına düşmesi gerektiğini belirten hekimler, kısa vadede 5 bin hedefinin mevcut önlemlerle sağlanabilmesi ihtimaline kuşkuyla bakıyor. 

TURİZM SEKTÖRÜNÜN ''KAYIP YIL'' ENDİŞESİ

Hükümetin aldığı 18 günlük kısıtlama kararının altında yatan en önemli nedenlerden biri, vakaların düşmesiyle birlikte turizm sektörünün bir an önce açılmasını sağlamak. Türkiye’nin en çok vakaya sahip ülkelerin başında yer alması, 2021’in turizm sektörü için ‘’kayıp yıl’’ olacağı endişelerini arttırıyordu.

Özellikle Akdeniz ve Ege gibi turizm bölgelerinde faaliyet gösteren işletmeler, Rusya'nın 1 Haziran'a kadar Türkiye'ye uçuşları askıya alması sonrasında, yılın ilk yarısını gözden çıkarmak zorunda kaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye'ye gelen turist sayısı 2020’de yüzde 69,14 düşerek 15,9 milyona geriledi. Bu durum Türkiye ekonomisinin koronavirüs nedeniyle yaklaşık 10 milyar dolarlık turizm gelirinin kaybetmesine neden oldu.

Bu nedenle pandemiden en çok etkilenen sektörlerin başında yer alan turizm sektörünün tam kapanmadan beklentisi oldukça büyük.

Aşılama süreci devam ederken tam kapanma kararı alınması, turizmcilerin yüzünü güldürdü. Turizmciler, vaka sayılarının hedeflenen seviyelere inmesiyle birlikte, turizm sektörünün açılması ve yerli yabancı turistlerin yeniden ağırlanmasıyla sektörün canlanması hedefleniyor. Aksi takdirde 2021 yılında da turist sayısı beklenenin çok gerisinde kalacak.