Ramazanda tam kapanma olacak mı?

Türkiye'de vaka sayılarının yükselişe geçmesiyle birlikte, Ramazan’da tam kapanma olacağı gündeme geldi. Herkes tam kapanmanın ne demek olduğunu araştırmaya başladı. Peki, tam kapanma nedir, Ramazan’da tam kapanma gelir mi? Hangi illerde tam kapanma olabilir?

Türkiye haritasının yüksek riskli olarak belirtilen kırmızı renge boyanmasının ardından, endişeler arttı. Ramazan ayınında gelmesiyle, Avrupa ülkelerininde uyguladığı ‘tam kapanma’ kısıtlaması gündeme geldi. Son günlerde Ramazan’da tam kapanma olacağı iddia ediliyor.

Peki, tam kapanma nedir, tam kapanma ne demek? Ramazan'da tam kapanma oalcak mı?

RAMAZAN AYINDA TAM KAPANMA OLACAK MI?

Dün yapılan Bilim Kurulu toplantısının ardından gözler, bugünkü kabine toplantısına çevrildi.

Bilim Kurulu’nun Ramazan ayına özel alınabilecek ek tedbir önerilerini, bugün kabineye sunması bekleniyor. Kabineden çıkacak sonuca göre, Ramazan ayında tam kapanma olup olmayacağını bu akşam Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan açıklayacak.

TAM KAPANMA NE DEMEK?

Pandemi sürecinde Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere gibi çok sayıda ülkenin uyguladığı tam kapanma, bazı meslek gruplarına mensup kişiler dışında herkesin evinde olması anlamına geliyor. Yani bu süreçte dışarıda olması zorunlu kişiler dışında herkes evlerinde oluyor.

Bu durum, hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağının her güne yayılması gibi düşünülebilir.

Tam kapanma sayesinde tüm pozitif vakalar izole olur ve süper taşıyıcıların virüsü başkalarına bulaştırma ihtimali kalmaz.

TAM KAPANMADA MARKETLER VE FIRINLAR AÇIK OLUR MU?

Vatandaşlar tarafından en çok merak edilen bir diğer hususta, tam kapanmada market ve fırınların açık olup olmayacağı.

Cumartesi ve Pazar günleri uygulanan sokağa çıkma yasağında olduğu gibi,  sağlık çalışanları, güvenlik güçleri, fırınlar, bakkallar ve çalışmak durumunda olan kişiler yine kısıtlamadan muaf olacak. Yani tam kapanma olduğu taktirde market ve fırınlar açık olacak.