Taliban'dan FlyDubai uçağının Kabil'e inmesi hakkında açıklama: "Memnuniyet duyuyoruz"

Afganistan’da iktidarda bulunan Talibanlı yetkililer, FlyDubai tarafından Kabil havalimanına uluslararası uçuşların tekrar başlamasından dolayı büyük memnuniyet duyduklarını açıkladı.

Afganistan’da Batı destekli hükümetin çökmesinin ardından Taliban iktidara gelmiş ve uluslararası havayolu şirketleri, Kabil’e uçuşları durdurma kararı almışlardı. 15 Kasım çarşamba günü FlyDubai, uçuşların yeniden başlayacağını açıkladı ve Talibanlı yetkililerde bu kararı memnuniyetle karşıladıklarını duyurmuştu.

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli FlyDubai firmasının bir uçağı 15 Kasım çarşamba günü Afganistan’ın başkenti Kabil’e iniş yaptı. Uzun mesafeli havayolu taşıyıcısı olan FlyDubai, Emirates’in kardeş taşıyıcı firması konumunda bulunuyor.

Taliban Başbakan Yardımcısı Abdul Ghani Baradar’ın ofisi tarafından 15 Kasım çarşamba günü yapılan açıklamada, “Uçuşların yeniden başlaması, Afganistan hava sahasının çeşitli uçuş türlerini barındıran güvenli ve geleneksel bir devlete geri kazanılmasının bir göstergesidir” denildi. Fakat Batılı havayolu şirketlerinin hepsi Afganistan’a iniş yapmaktan imtina ediyor.

FlyDubai tarafından yapılan açıklamada, uçuşların ilerleyen dönemde belirli aralıklarla devam edeceği ve ülkede faaliyet göstermekle ilgili herhangi bir güvenlik endişesi taşınmadığı belirtildi.

Mayıs 2022'de Taliban, bir Emirlik şirketinin Afganistan’daki üç havalimanını yönetmesine izin verecek bir anlaşma imzaladı. Anlaşmanın içeriğine göre, Abu Dabi merkezli GAAC Solutions firması Herat, Kabil ve Kandahar’daki havaalanlarının kontrolünü elinde tutacak.