Taliban'dan ABD ile ateşkes imzalanacağının açıklanmasının ardından Afganistan devletine yeniden saldırı tehdidinde bulundu

Afganistan’daki Taliban Hareketi, ABD ile barış anlaşmasının imzalanmasından bir gün sonra Afgan güçlerine yönelik saldırıların yeniden başlayacağını açıkladı.

Yabancı basına konuşan Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, “Şiddetteki azalma artık sona erdi ve operasyonlarımız her zamanki gibi devam edecek. Taliban, 5 bin mahkum serbest bırakılıncaya kadar Afganlar arasındaki müzakerelere katılmayacak. Eğer 5 bin mahkumumuz serbest bırakılmazsa Afganlar arasında müzakere olmayacak” ifadelerini kullandı.

Taliban ve ABD tarafından geçtiğimiz Cumartesi günü Katar’ın başkenti Doha'da imzalanan anlaşma,  Taliban üyesi 5 bin mahkumun Afganlılar arasında siyasi diyaloğun başlayacağı 10 Mart 2020'ye kadar serbest bırakılmasını öngörüyordu.

Ancak Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, Taliban üyesi 5 bin mahkumun serbest bırakılması konusunda herhangi bir taahhüt olmadığını dile getirerek, bunu reddetti.