Taliban Trump’ı mı destekliyor?

ABD Başkanlık seçimlerine sayılı günlerde kalan, Amerikan kamuoyunu Taliban iddiası meşgul ediyor. Geçtiğimiz günlerde Amerikalı haber kanalına telefon ile bağlanan Taliban sözcüsünün sarf ettiği sözler Taliban’ın Trump’ı desteklediği düşüncesinin doğmasına yol açtı. Peki Taliban Trump’ı destekliyor mu? 

ABD seçimlerine doğru Demokratların başkan adayı Joe Biden ve hali hazırda başkan olan Cumhuriyetçilerin başkan adayı Donald Trump arasındaki makas açılırken, Trump seçim anketlerinde Biden’ın gerisine düşmeye başladı. 3 Kasım yapılacak olan ABD Başkanlık seçimleri pek çok açıdan Birleşik Devletler için kaosun habercisi olabilir. Seçmenlerin yüzde 70’ine posta yoluyla oy kullandırma tartışmaları sürerken, ABD Başkanlık seçimlerine 3’üncü taraf ülkelerin de müdahil olması söz konusu. Dolayısıyla 3 Kasım’da yapılacak olan seçimler ABD’nin en farklı seçimlerinden biri olmaya aday.

END THE ENDLESS WAR

2016 yılında başkanlık yarışına giren Donald Trump, ABD’nin kronikleşmiş pek çok sorununu seçim malzemesi haline getirdi. Seçim kampanyalarını işsizlik üzerine kurgulayan Trump, diğer taraftan da ABD’nin farklı coğrafyalarda yıllardır sürdürmüş olduğu savaşlara odaklandı. Ki, bunların başında Afganistan’da ve Irak’ta yıllardır süregelen savaşlardı. Seçim politikası ile seçmeni etrafında toplayan Trump, “end the endless war”-“sonsuz savaşları bitirme” sloganıyla farklı bölgelerdeki ABD askerlerini çekmeye çalıştı. Afrika’daki Amerikan askerleri Asya’ya kaydırılırken, Almanya’daki askerler ise çevre ülkelere kaydırıldı. Irak’taki Amerikan askerlerinin misyonlarına son verilirken, Trump yönetimi hem Afganistan savaşına son vermek hem de Taliban ile Afgan hükümeti arasında barış sağlamak için devreye girdi. Barış aracılığıyla Trump yönetimi Amerikan askerlerini bölgeden çıkarmayı umuyordu. Fakat müzakereler şu an için kesintiye uğramış durumda.

Seçim mitinglerine “End the enless war” sloganıyla çıkan Trump, 2’inci dönemde de aynı slogan üzerinden yürüyor. Dolayısıyla 3’üncü taraflardan da Trump’ı destekleyenlerin olduğundan söz etmek mümkün. Öyle ki, Taliban’ın 3 Kasım’da yapılacak olan seçimlerde Joe Biden’a karşı Donald Trump’ı desteklediği iddia ediliyor.

“UMUYORUZ O SEÇİMLERİ KAZANIR”

ABD ile Taliban arasında müzakereler devam ederken Amerikan CBS kanalına telefonla bağlanan Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit, ABD Başkanı Donald Trump'ı kastederek, "Umuyoruz o, seçimleri kazanır ve Afganistan'daki Amerikan askeri varlığını sona erdirir." dedi. Mücahit dışında CBS News'e konuşan bir başka Taliban yetkilisi de "Trump'ın Kovid-19 olduğunu duyduğumuzda onun sağlığı için endişe ettik, ancak şu anda iyiye gidiyor gibi gözüküyor." değerlendirmesinde bulundu.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Trump'ın seçim kampanya direktörü Tim Murtaugh ise Taliban'ın desteğini reddettiklerini ve Trump'ın Amerikan çıkarlarını her durumda koruyacağını kaydetti. Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanıp hastanede tedavi gördükten sonra pazartesi günü Beyaz Saray'a dönen Trump, önceki gün Twitter hesabından Afganistan'daki son duruma ilişkin bir açıklama yapmıştı. ABD Başkanı, "Afganistan'da görevine devam eden az sayıdaki cesur askerlerimiz Noel'e kadar evlerinde olmalı." ifadesini kullanmıştı.

TALİBAN, TRUMP'I DESTEKLEDİĞİ İDDİALARINI REDDETTİ

Taliban sözcüsünün CBS News’e verdiği demecin ardından Trump'ın seçim kampanya direktörü Tim Murtaugh’ın Taliban’ın Donald Trump’ı desteklediği iddialarını reddetmesinin ardından Taliban’dan da ret geldi. CBS’nin sözlerini yanlış yorumladığını ve saptırdığını belirten bir açıklama yayınlayan Taliban sözcüsünün açıklamasıyla Taliban’da yorumlar reddetmiş oldu. Ayrıca Mücahit, Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı; “ABD'li haber kuruluşu CBS News sözlerimi yanlış yorumlamış ve yayımlamıştır. Onların duyurduğu türden hiçbir şey konuşulmadı.”

ABD Başkanlık seçimlerine sayılı günler kala kamuoyunda skandallar patlamaya devam ediyor. Taliban iddialarından önce de Çin ve Rusya’nın da Trump’ı desteklediği ve hatta seçimlere müdahale edeceğine dair iddialar ortaya atılmıştı. Taraflar iddiaları yalanlarken, akabinde Taliban’ın Trump’ı desteklediği ortaya atıldı. Fakat sonrasında iki tarafta söz konusu iddiayı yalanladı. Seçimler yaklaşırken, her geçen gün yeni bir iddia medyada yer alıyor, ilerleyen günlerde çok farklı iddiaları da görmek mümkün.