Taliban kendileriyle savaşanları ülkeye geri çağırdı

Afganistan’daki Taliban geçici hükümeti, son 20 yıl içinde kendileriyle savaşan tüm siyasilerin affedildiğini açıkladı.

Afganistan’da Taliban geçici hükümeti, kendisiyle savaşan siyasilere ülkeye geri dönme çağrısında bulundu.

Yurt dışındaki Afganların ülkelerine dönmesi amacıyla 16 Mart’ta “İletişim ve Geri Dönüş” komisyonu kurulmuştu Bu komisyon, başkent Kabil’de gerçekleştirilen basın toplantısı ile birlikte çalışmalarına başladı.

Taliban geçici hükümetinin Maden ve Petrol Bakanvekili, İletişim ve Geri Dönüş Komisyonu Başkanı Şahabuddin Dilaver, konu hakkında açıklamalarda bulundu. Dilaver, son 20 yılda kendileriyle savaşan tüm siyasilerin affedildiğini ve ülkelerine dönmelerini istediklerini belirtti.

Dilaver, Afganistan’ın Afganların ülkesi olduğunu vurgularken, ülkeye dönen siyasilere güven belgesi verileceğini ve güvenlikleri sağlanarak geçici konaklama imkanı sunulacağını söyledi.

Komisyon Sözcüsü Ahmadullah Vasik ise komisyonun önce yurt dışındaki tüm siyasilerin listesini oluşturarak hakkında bilgi toplayacağını daha sonra onlarla iletişime geçeceğini ifade etti.

Öte yandan Taliban tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, başta televizyon sunucuları olmak üzere ekran önüne çıkan kadınların burka giymelerine zorunluluk getirilmişti.

Taliban’ın bu kararı üzerine Afganistan TV’lerinde bütün kadın gazeteciler ve sunucular burka ile görüldü.