Taliban heyeti Ankara'da temaslarda bulunacak

Ağustos ayında Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban, temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geliyor.

Afganistan'daki Taliban hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki'nin de yer aldığı Taliban heyeti temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geleceği duyuruldu.

Geçtiğimiz hafta Doha'da ABD'li yöneticiler ile bir araya gelen Taliban heyetinin Rusya'da Putin ile görüşeceği basına yansımıştı.

Muttaki'nin başkanlık ettiği Taliban heyetinin Katar'ın başkenti Doha'dan Ankara'ya doğru yola çıktığı belirtildi. 

Türk yetkililer ile temasta bulunacak olan Taliban heyeti ile başta Kabil Havalimanı'nın işletilmesi olmak üzere birçok farklı konunun ele alınması bekleniyor. 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, dün yaptığı açıklamada, "Yerinde inceleme, nasıl angajmana gireceğimizi konuşmak bakımından ve Taliban'a telkinlerimizi söylemek adına 4 veya 5 dışişleri bakanı olarak Afganistan'ı birlikte ziyaret etmeyi kararlaştırdık. Şu anda telefonla bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz" demişti.

Bugün Ankara'da gerçekleştirilecek görüşmeyi sosyal medya hesabı Twitter'dan duyuran Afganistan Dışişleri Bakan Vekili Mevlevi Amir Khan Muttaqi, "Dışişleri Bakan Vekili Mevlevi Amir Khan Muttaqi başkanlığındaki IEA'dan (Afganistan İslam Emirliği) üst düzey bir heyet bugün Türkiye'ye gitti" dedi. 

 

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu'nun dün Çankaya Köşkü'nde düzenlediği "Afganistan" konulu çalıştayın ardından gerçekleşecek olan ziyarette insani yardım, göçmen sorunları ve iki ülke arasındaki ticaretin konuşulması bekleniyor.