Taliban ilerliyor, Afgan askerler komşu ülkelere kaçıyor

Taliban güçleri ülkenin kuzeyine doğru ilerlemeye devam ederken, Afganistan askerleri çatışmaya girmeden geri çekiliyor. Sayıca az olan Afgan birliklerinin moralinin düşük olduğu ve komşu ülke Tacikistan’a geçtiği bildirildi.

Tacikistan Ulusal Güvenlik Komitesi pazar günü yaptığı açıklamada, Taliban güçlerinin sınıra doğru ilerlerken 300’den fazla Afgan askerinin Bedahşan vilayetinden geçtiğini belirtti.

Yetkililer, Afgan askerlerinin cumartesi günü yerel saat ile 18.30 civarında sınırdan geçtiğini söyledi. Öte yandan, Tacik yetkililerin “hümanizm ve komşuluk ilkeleri gereğince” geri çekilen Afgan askerlerinin sınırı geçmesine izin verildiği ifade edildi.

Afganistan’daki etkinliğini giderek artıran Taliban güçleri, 421 ilçe ve ilçe merkezinin yaklaşık üçte birini kontrol ediyor.

Eyalet meclisi üyesi Mohib-ul Rahman, Taliban’ın son günlerdeki ilerleyişinin büyük ölçüde çatışma olmadan gerçekleştiğini söyledi. Afgan askerlerinin sayıca az olduğunu ve yeterli gıdaya ulaşamadığını söyleyen Rahman, birliklerin moralinin zayıf olduğunu belirterek Taliban’ın rahat ilerleyişini buna bağladı.

Rahman, son üç günde 10 ilçenin 8’inin savaşmadan Taliban’a bırakıldığını belirtti. Öte yandan, yüzlerce Afgan askeri, polisi ve istihbarat biriminin askeri karakolları teslim ettiğini ve Bedahşan eyaletinin başkenti Faizabad'a kaçtığını sözlerine ekledi.

TALİBAN’DAN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

ABD ve NATO müttefiklerinin Afganistan’dan çekilmeye başlaması üzerine Kabil’de bulunan ve ülkenin dışarıya açılan tek kapısı olan Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın güvenliğini Türkiye’nin sağlaması söz konusu.

Ancak Taliban güçleri, Türkiye’nin Kabil’de asker bulundurmasına karşı çıkıyor. Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid, Türkiye’nin Müslüman ve kardeş bir ülke olduğuna inandıklarını belirterek, Afganistan’daki duruma dahil olmamasını istediklerini söyledi.

BBC'ye açıklama yapan Taliban güçleri, eylül ayından sonra bölgede kalan tüm yabancı güçlerin işgalci muamelesi göreceğini ifade etti.