Takip sistemleri evrim geçiriyor

Gelişen teknoloji evlerde ofislerde sabit duran bilgisayarları ceplerimize hatta ve hatta deri altımıza kadar girmesini sağladı. Taşımayı bırakıp bu cihazları giyer olduk. Bu sistemler beraberinde de güvenlik sorunları getirse de hayatımızı kolaylaştırdığı biliniyor. Yeni nesil takı ve dövmeler hayatımıza neler getirecek sizler için derledik…

Giyilebilir teknolojilerin geçmişi her ne kadar 16.yüzyıla kadar dayansa da bugünkü gibi olan giyilebilir teknolojiler 1994 yılında Toronto Üniversitesi’nden Edgar Matias ve Mike Rucci‘nin bilekte taşınabilir bilgisayarı tanıtmasıyla ortaya çıktı. 2003’lü yıllara doğru ise giyilebilir teknolojiler adeta format değiştirerek İngiltere’de Reading Üniversitesi’nde Sibernetik Profesörü olan Kevin Warwick‘in tasarladığı kolyeyle teknoloji dünyasına ilham kaynağı oldu.

110

Günümüzde ise giyilebilir teknolojiler kablosuz ve şık tasarımlarıyla karşımıza çıkmasıyla biliniyor. Hızla gelişen teknolojinin etkisiyle klasik mücevherlerin yerini dijital yüzük kolye, küpe ve bilezikler alıyor. Deri üzerine yapılan dijital dövmeler de aynı dijital mücevherler gibi veri toplayıp işleyebildiği gibi akıllı telefonunuz ve bilgisayarınız veri paylaşmasına da olanak tanıyor.

210

SALGINLARA VE HASTALIKLARA ERKEN TEŞHİS

Chaotic Moon isimli şirket sağlık odaklı dijital dövme tasarım ve geliştirmesiyle bilinen Austin merkezli bir firma. Chaotic Moon giyilebilir sağlık sektörüne de el atarak iletken boyalardan yapılan yüksek teknoloji dövmeler geliştirmiş. Geliştirdiği dövmelerde bir devre sistemi kullanan firma, bu dövmeleri bedene uyguluyor ve bu sayede vücudunuzdan sağlık ve diğer biyometrik verilerin toplanması mümkün oluyor. Böylece üzerinde hem gerçek zamanlı bir check-up aleti taşımış oluyorsunuz hem de görsel estetik açıdan hiçbir sıkıntı çekmiyorsunuz.

Dövmelerde bir yandan verileri ileten sensörler kullanılırken diğer yandan da bilgi transfer aletlerinin yanında elektriksel iletimi sağlayan iletken bir mürekkep kullanılıyor. Bu sayede hem devreler beslenebiliyor hem de parçalar arasında iletişim sağlanmış oluyor. Kalıcı olmayan bu dövme geçici dövmeler gibi suyla yıkanınca çıkabiliyor. Vücut ısısını takip eden, stres kaynaklı terlemeyi tespit eden, nabzı ve sıvı yükleme seviyesi gibi bilgileri Bluetooth veya konum bazlı alçak frekans ağlar ile toplayabilen bu dövmeleri konum takibi için de kullanılabilmesi dikkatlerden kaçmıyor.

410