Merkez Bankası'na iki yeni isim atandı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndaki üç ismin görevden alınmasının ardından Başkan Yardımcılığına Taha Çakmak ve Para Politikaları Üyeliğine ise Prof. Dr. Yusuf Tuna atandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile gerçekleştirdiği toplantının ardından üç ismin görevden alındığı kaydedildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, TCMB Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Tümen, TCMB Başkan Yardımcısı Dr. Uğur Namık Küçük ve Para Politikası Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Yavaş’ın görevine son verildi.

TCMB Başkan Yardımcısı olarak göreve BDDK Başkan Yardımcısı Taha Çakmak gelirken, Para Politikası Üyeliğine ise Prof. Dr. Yusuf Tuna atandı. Yapılan atamaların ardından boş kalan başkan yardımcılığı koltuğunun önümüzdeki günlerde doldurulması bekleniyor.

TAHA ÇAKMAK KİMDİR?

TCMB’nin yeni Başkan Yardımcısı Taha Çakmak, 1981 yılında Elazığ’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden mezun olan Çakmak, Deloitte Touche & Tohmasu, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Ziraat Bankası gibi birçok kurumda görev yaptı. Çakmak, 2019 yılında Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda Daire Başkanı olarak görev yaptı. Daha sonra ise BDDK’da Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

YUSUF TUNA KİMDİR?

TCMB Para Politikası Üyeliğine getirilen Prof. Dr. Yusuf Tuna, Ankara İ.T.İ.A. Ekonomi-Maliye lisansını yaptı. 1982 yılında İstanbul Üniversitesi’nde asistan olan Tuna, 1991 yılında iktisat politikası anabilim dalında doçent ve 1997 yılında ise profesör unvanını aldı.

BDDK ve TMSF kurul üyeliği yapan Tuna, 2010 yılından bu yana İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde görev yaptı.