Irak'tan alternatif liman önerisi: Fav

Irak’ta Süveyş Kanalı’na alternatif olarak Basra Körfezi’nde yer alan Fav Limanı önerildi. Yıllık 100 milyon ton kapasiteli Fav Limanı’nda, olası bir kesinti veya sıkışıklık durumunda yükleme işleminin yalnızca bir gün içerisinde yapılabileceği belirtildi.

Mısır’da Evergreen isimli konteyner gemisinin karaya oturması nedeniyle dünyanın en önemli ticaret kanalı olan Süveyş Kanalı, altı gün süreyle ulaşıma kapatılmıştı. Olayın ardından gelen alternatif taşımacılık rotalarına bir öneri de Irak’tan geldi. Irak’ın Es-Sabah gazetesindeki bir haberde, Süveyş Kanalı’na alternatif olarak Fav Limanı gösterildi.

Fav Limanı, Irak’ın güneyindeki Basra’da yer alıyor. Yıllık 100 milyon ton kapasiteli limana ulaşan mallar, kara yoluyla batıdan deniz yoluna aktarılabilecek. Liman üzerinden taşımacılığı yapılan mallar, kara yoluyla Kızıldeniz’deki Akabe Limanı’na ya da Akdeniz’deki Suriye ve Lübnan limanlarına ulaştırılabilecek. Öte yandan, Fav Limanı’nın Hint Okyanusu ile Akdeniz arasındaki en iyi alternatif güzergah olacağı iddia edildi.

Süveyş Kanalı’nda yaşanan aksaklık üzerine çıkan alternatif güzergah arayışında Fav Limanı’nı öne çıkaran bir diğer unsur olarak olası bir krizde yükleme işleminin kısa sürecek olması gösterildi. Fav Limanı’nda yaşanabilecek bir sıkışma veya kesinti durumunda yükleme işleminin yalnızca bir gün alacağı belirtildi. Süveyş Kanalı’nda ise bu durum 2 haftadan uzun sürebilecek bir aksamaya neden oluyor.