Suudi Arabistan'dan 'Medya Şehri' projesi

Suudi Arabistan Kültür Bakanı Prens Bedr bin Abdullah bin Muhammed bin Ferhan, kültürel, medya ve teknik alanlardaki ihtiyacı karşılamak için oluşturulan “Medya Şehri” projesi için üç anlaşma ve bir mutabakat zaptı imzaladı. Projenin, dünya standartlarına uygun önde gelen medya merkezlerinden biri olması hedefleniyor. Suudi Arabistan neden bu kadar büyük bir medya yatırımı yapıyor?

Suudi Arabistan Kültür Bakanı Muhammed bin Ferhan’ın imzaladığı, başkent Riyad’ın batısında yer alan Büyükelçilik Bölgesi’nde yapılması planlanan 'Medya Şehri' projesi; basın, podcast, film, sosyal medya, dijital reklamcılık, içerik geliştirme, fotoğraf, tasarım, moda, gazete, dergi, radyo, tv kanalları gibi çok çeşitli ve kapsamlı bir sektörü içerisine alıyor.

Suudi Bakan Muhammed bin Ferhan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, projenin belirli sektörlerle sınırlandırılmadığını, gelecekteki tüm sektörler için atılım yaptıklarını belirtti.

Hedeflerinin dünyanın en yaratıcı şehirleri arasına girmek olduğunu aktaran bakan, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın desteğiyle hedeflerine doğru ilerlediklerini söyledi.

PEKİ NEDEN?

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Vizyon 2030 projesi çerçevesinde yaşanmaya başlayan değişim bu projenin altındaki ana neden olarak gözükmektedir. Orsam’dan edinilen bilgilere göre genişletilmiş bir reform paketi olan bu projenin temel hedefi ülkenin petrole olan bağımlılığını azaltmaktır. Bu anlamda, hem ekonomik hem de sosyal alanları kapsayan ve 2030 yılına kadar değişimi hedefleyen bir yol haritası hazırlanmıştır.

Geniş bir reform planı olan 2030 vizyonuna Veliaht Prens Muhammed bin Selman öncülük etmektedir. Planın başlıca unsurları olarak devlete ait petrol şirketi olan ARAMCO’nun bir bölümünün halka arzının gerçekleştirilmesi, elde edilen gelirle Kamu Yatırım Fonu’nun yeniden yapılandırılması, 3 trilyon dolar olarak tahmin edilen değeriyle dünyanın en büyük yatırım fonu haline getirilmesi ve petrol dışı sektörlere yapılacak yatırımlarla gelirlerin çeşitlendirilmesi belirlenmiştir.

Bu reform paketi ile ayrıca, ülkenin yüzde 11,6 olan işsizlik seviyesinin yüzde 7’ye indirilmesi, küçük işletmelerin GSMH büyümesine katkısının yüzde 20’den yüzde 30’a çıkartılması, devam eden altyapı ve kalkınma projelerinin durdurulmaması ve özel sektörün ekonomiye katkısının yüzde 40’tan yüzde 60’a yükseltilmesi amaçlanmıştır. Bu çerçevede 11 yeni kurumun da kuruluşu geçtiğimiz ay açıklanmış imzası atılan ‘Medya Şehri’ projesinin de Vizyon 2030 çerçevesinde gelecek yeni düzenin ana akım medyası olması beklenmektedir.