Suudi Arabistan'dan 'serbest piyasa' kararı

Petrol ticaretinin yanı sıra yeni yollar açmak için başta turizm olmak üzere farklı alanlara yatırım yapan Suudi Arabistan, deniz, hava ve kara limanlarında serbest piyasa kurmayı onaylama kararı aldı.

Koronavirüs (Covid-19) pandemisi sürecinde tedarik zincirinin kırılması ülkeleri yeni ticaret yolları arayışına itti. Suudi Arabistan, altyapı geliştirme, lojistiği destekleme, hava trafiği, ulaşım ve limanlarda ticareti geliştirmek amacıyla hava, kara, ve deniz limanlarında serbest piyasa kurma kararını onayladı. 

Söz konusu karar ile hava, kara ve deniz limanlarında kurulacak serbest piyasada gelen ve giden yolculara yönelik satış yapılması mümkün olacak. 

Şarku'l Avsat'ın aktardığı habere göre, Suudi Arabistan Ulaştırma ve Lojistik Hizmetleri Bakanlığı sebest piyasa kurulması kararına gerekçe olarak, sunulan hizmetlerin iyileştirmenin yanı sıra operasyonel alanı gelecek planları doğrultusunda geliştirmek, ittifaklar kurmak ve farklı bir seyahat deneyimi sunmak için çalışmak olduğunu belirtti. 

Bakanlık ayrıca en yüksek verimlilik ve operasyon standartlarına ulaşmak amacıyla özel sektörle yatırım yaparak ve güçlü ittifaklar kurma yoluyla bütünleştirici bir program ile yürütüldüğü kaydedildi.

Suudi Arabistan aynı zamanda Cizan Bölgesi Valisi Prens Muhammed bin Nasır bin Abdülaziz’in katılımıyla Kızıldeniz’de Krallığın güneyinde yer alan Birincil ve Alt Sektörler için Cizan Şehri Limanı’nı açacak.