Suudi Arabistan'da 4 bin 500 yıllık otoyol ağı keşfedildi

Suudi Arabistan'ın Al-'Ula ve Hayber kentlerinde, büyük bir alana yayılan 4 bin 500 yıllık antik otoyol, araştırmacıları heyecanlandırdı.

Batı Avustralya Üniversitesi'nden araştırmacılar, Suudi Arabistan'da iyi korunmuş antik mezarlarla kaplı 4500 yıllık bir otoyol ağı keşfetti.

Geçtiğimiz yıl havadan yapılan zemin ve kazı araştırmaları ile birlikte uydu görüntülerini de inceleyen uzmanlar, elde ettikleri bulguları Holosen dergisinde yayınladı. 

Suudi Arabistan'ın kuzeybatısındaki Hayber Vahası'ndan çıkan, Tunç Çağı mezarlarıyla çevrili yoğun bir "cenaze yolu"


Araştırmacı Matthew Dalton CNN'e verdiği demeçte, "Bu bölgelerde yaşayan insanlar onları binlerce yıldır biliyorlar" ifadelerini kullanarak "Uydu görüntülerine ulaşana kadar ne kadar yaygın olduklarının gerçekten bilinmediğini düşünüyorum” dedi.

Dalton, bir helikopterden gördüğü cenaze yolunun yüzlerce, "hatta binlerce kilometre" uzandığını ve günümüzün ana yollarında seyahat edenlerin genellikle aynı rotaları izlediğini söyledi.

Mezarlar çoğunlukla pandantif veya halka mezar şeklinde yapılanan alanda araştırma yapan uzmanlar, adyokarbon tarihleme yöntemini kullanarak, mezarların yaklaşık 1000 yıl öncesine kadar yeniden kullanılmaya devam etmesine rağmen, MÖ 2600 ile 2000 yılları arasına tarihlenen yoğun bir numune grubunun olduğunu belirledi.

Araştırmacı Melissa Kennedy CNN'e verdiği demeçte, "Bu mezarlar 4 bin 500 yaşında ve hala orijinal yüksekliklerinde duruyorlar ki bu gerçekten duyulmamış bir şey" dedi. "Bu yüzden, Suudi Arabistan'ı bölgenin geri kalanından özellikle ayıran şeyin bu olduğunu düşünüyorum - sadece koruma seviyesi inanılmaz" ifadelerini kullandı. 

Mezarlara tek tek bireylerin veya küçük grupların gömülmüş olabileceğini tahmin eden ekip, toplamda 18 bin ayrı mezar keşfetti. Bulunan mezarlardan 80'i araştırma için örneklendi veya kazıldı.