Suudi Arabistan’ın el-Halil bölgesinde yeni bir yazıt keşfedildi

Suudi Arabistan Miras Kurumu tarafından yapılan açıklamada, tarihi milattan önce altıncı yüzyıla kadar dayanan ülke tarihindeki en uzun yazıtın keşfedildiği kaydedildi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’da yer alan habere göre, Miras Kurumu, ülkenin kuzeyindeki El-Hail bölgesinde yeni bir arkeolojik keşif bulunduğunu duyurdu.

Açıklamada, yeni keşfedilen yazıtın, MÖ altıncı yüzyılın ortalarında Babil Kralı Nabonidus’a ait olan ve Arap Yarımadası’nın tarihsel rolüne, kültürel önemine ve eski Yakın Doğu uygarlıklarının çoğuyla uygarlık iletişimi kurduğuna ilişkin daha fazla delil sunduğu ifade edildi.

Söz konusu keşifte, bazalt kayalardan birinin üzerinde ‘elinde bir asa tutan Babil kralını ve önünde bir dizi dini sembolü tasvir eden’ bir yazıt ve yaklaşık 26 satırlık bir çivi yazısı metninin bulunduğu açıklandı. Arkeolojik keşfin, bugüne kadar Suudi Arabistan’da bulunan en uzun yazılı metin olduğu aktarıldı.

Açıklamada ayrıca, yeni keşfin uzmanlar tarafından incelemeye ve analize tabi tutulduğu belirtilirken, sonuçların ise ilerleyen zamanlarda açıklanacağı kaydedildi.