Suudi Arabistan ve Umman arasında İran karşıtı anlaşma imzalandı

Suudi Arabistan ve Umman’ın, İran’ın nükleer faaliyetleri ve füze dosyasına karşı ikili iş birliği yapılması konusunda anlaşmaya vardığı aktarıldı.

Umman Sultanı Heysem bin Tarık’ın Suudi Arabistan’ı ziyaret etmesinin ardından iki ülke tarafından ortak açıklama yapıldı.

Açıklamada, Suudi Arabistan ve Umman’ın, bölgenin istikrarsızlığa neden olan tüm faaliyetlerden uzaklaştırılması için İran’ın nükleer faaliyetlerine karşı iş birliği yapılması konusunda anlaşmaya vardığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Yemen krizinin Körfez girişimi, BMGK kararları ve Suudi Arabistan’ın Yemen’de başlattığı barış girişimi gibi konularda iki ülkenin birlikte çalışmaya devam edeceği vurgulandı. İyi komşuluk, BM kararları ve uluslararası meşruiyet ilkesine dikkat çekildi.

İki ülke yaptığı ortak açıklamada, petrol piyasalarındaki istikrarın sağlanması için Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu arasındaki iş birliğinin devam etmesi gerektiğini dile getirdi.

Koronavirüs salgınının petrol piyasalarına yansımalarına da değinilen açıklamada, OPEC grubunun piyasadaki istikrarı sağlamaya yönelik çalışmalarından övgüyle söz edildi.

Yapılan açıklamada, iki ülke arasında Suudi Arabistan-Umman Koordinasyon Konseyi kurulmasına yönelik bir protokol imzalandığı ifade edildi.