Suudi Arabistan-Pakistan ilişkilerinde yeni bir dönem başlıyor...

Suudi Arabistan ile Pakistan arasındaki ilişkilerinde yeni bir dönemin kapısı aralanıyor. ABD’nin Afganistan’ın ardından Irak’tan da çekileceğini duyurması, bölgede oluşacak güç boşluğunu doldurmak isteyen Suudileri harekete geçirdi.

Tarih boyu inişli çıkışlı seyreden Suudi Arabistan-Pakistan ilişkilerinde yeni bir dönemin kapısı aralanıyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’in Afganistan’ın ardından, askeri birliklerini yıl sonuna kadar Irak’tan da çekeceğini açıklaması, bölgede yeni işbirliklerinin doğmasına neden oldu. 

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al Suudi ile Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, geçtiğimiz günlerde başkent İslamabad'da bir araya geldi. Bölgesel meselelerin ve ticaret ilişkilerinin masaya yatırıldığı görüşmede, ikili ilişkileri geliştirme konusunda mutabık kalındı. 

SUUDİLER PAKİSTAN’IN TÜRKİYE İLE YAKINLAŞMASINDAN RAHATSIZ

İki ülkenin Irak meselesi özelinde şekillenen yeni dönem ilişkileri, ABD’nin Irak’taki askerlerini çekmesinin ardından bölgede oluşacak güç ve güvenlik boşluğunu doldurmaya yönelik. Özellikle Suudi yönetimi, bölgede oluşacak güvenlik boşluğunun, İran ve Türkiye gibi rakip aktörler tarafından doldurulmasından oldukça endişeli. 

Hatta ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinin ardından Türkiye ile Pakistan’ın bölgede varlığını sürdürecek olması ve Ankara-İslamabat arasındaki ilişki seviyesinin yükselen bir ivme yakalamış olması Suudi Arabistan’ı kaygılandıran bir diğer husus. 

Suudilerin çıkarları doğrultusunda attığı adımları analiz eden uzmanlar, Türkiye ve Pakistan’ın ikinci Karabağ Savaşı esnasında devlet ve halk düzeyinde sergilediği yakınlıktan rahatsızlık duyduğunu kaydediyor. 

İLİŞKİLERİ NE BEKLİYOR?

Dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusuna sahip ülkelerinden biri olan Pakistan’ın yeniden Suudilerin dikkatini çekmesinin altında yatan birçok mesele var. Ancak en önemisi Suudilerin, Pakistan sayesinde İran’ı dengelemek ve yakın gelecekte ABD’nin Körfez bölgesinden de çekilme ihtimaline karşın Pakistan askeri desteği ile bölgedeki gücünü tahkim etmek hedefinde olması. 

Suudi Arabistan, geçmişte olduğu gibi zor ekonomik şartlar içinde bulunan Pakistan’a bazı ekonomik avantajlar sunarak İslamabad yönetimini “geleneksel tarafsızlık” politikasından vazgeçirmeye çalışıyor.

Böylece Suudi Arabistan, Pakistan’ın, İran ve Türkiye arasındaki olası yakınlaşmayı sekteye uğratmış olacak. 

SUUDİLERİN ÇIKAR İLİŞKİSİ

İlişkilerin tarihine baktığımızda da Pakistan’ın birçok konuda Suudiler için köprü görevi gördüğünü görüyoruz. Pakistan ise Suudi Arabistan üzerinden Arap ve İslam dünyası ile bir denge oluşturma hedefinde. Pakistan, Riyad ile yakınlığı sayesinde Hindistan ve Batı karşısındaki gücünü koruyabiliyor. 

Nitekim Batı, uzun yıllar önce nükleer denemeler yapan Pakistan’a yaptırım uygulamış, Suudi Arabistan ise milyarlarca dolarlık petrolü ücretsiz olarak ülkeye sevk ederek Pakistan’a destek sağlamıştı.