Prens Faysal Kahire'de İran'ı hedef aldı

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal ve Mısırlı mevkidaşı Sameh Shoukry, perşembe günü Kahire’de bir araya geldi. İki bakanın görüşmesinde bölgesel güvenlik konuları ele alındı.

Perşembe günü Kahire’deki Mısır Dışişleri Bakanlığı’nda bir araya gelen Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Farhan ve Mısırlı mevkidaşı Sameh Shoukry, bölgesel güvenlik konularını ele aldı.

Görüşmenin ardından ortak basın toplantısında konuşan Prens Faysal, “Mısır Orta Doğu’daki güvenliği sağlamakla ilgileniyor. Riyad ve Kahire bu doğrultuda iş birliği ve istişare hacmini genişletecek” dedi.

Suudi Dışişleri Bakanı, Mısır'ın Yemen'deki Husi milislerinin faaliyetlerini engelleme konusundaki tutumunu takdir ettiklerini söyledi. Krallık ve Mısır'ın terörle mücadelede iş birliği yapması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz günlerde Riyad ile İran arasında herhangi bir görüşme yapılmadığını belirterek, ülkesinin diyaloğa açık olduğunu söyleyen Prens Faysal, İran’ın nükleer faaliyetlerinin önlenmesi konusundaki görüşlerini tekrar dile getirdi.

Mısır Dışişleri Bakanı Shoukry ise "Suudi Arabistan ile özel ve stratejik bir ilişkimiz var" dedi.