İngiltere'den Suudi Arabistan'daki Neom'a özel ziyaret

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Neom’da İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab ile görüştü.

Suudi Basın Ajansı, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab ile Neom'da görüştüğünü bildirdi.

Görüşmede Ortadoğu'daki gelişmeler ele alınarak, ikili ilişkiler ve çeşitli alanlardaki iş birliğinin boyutları gözden geçirildi. Suudi ajans, her iki tarafın da bölgedeki güvenlik ve istikrarı güçlendirmeye yönelik çabaları tartıştığını söyledi.

Toplantıya Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal ve Ticaret Bakanı Macid el Kasabi de katıldı.

İKİ ÜLKE ARASINDA İKLİM VE GÜVENLİK İŞ BİRLİĞİ

Toplantının ardından İngiltere Dışişleri Bakanı Raab, “İngiltere, Krallığın yenilenebilir enerji kullanımını 2030 yılına kadar yüzde 50 artırma taahhüdünü memnuniyetle karşılıyor” dedi.

Mart ayında Veliaht Prens Selman, bölgedeki karbon emisyonlarını yüzde 60 oranında azalmayı hedefleyen, dünyanın en büyük ağaçlandırma projesi ve birçok iklim koruma programını uygulamayı amaçladıkları Suudi ve Orta Doğu Yeşil girişimlerini açıklamıştı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Raab, İngiltere'nin Suudi Arabistan ile ticaret ve bölgesel güvenlik taahhüdüne dayalı daha yakın bir ortaklık arzusunu ortaya koydu” ifadeleri kullanıldı.

Raab, "Suudi Arabistan, bölgesel istikrarda önemli bir rol oynayan İngiltere'nin uzun süredir ortağı ve yakın dostudur” dedi ve İran tehditleri ve Yemen'de devam eden çatışma da dahil olmak üzere ortak güvenlik konularının ele alınacağını belirtti.

Raab ayrıca Prens Faysal ve Dışişleri Devlet Bakanı Adel Al-Jubeir ile görüştüklerini belirtti. Görüşmede, Suudi Arabistan ile Birleşik Krallık arasındaki ilişkileri, stratejik ortaklığı, bölgesel ve uluslararası ortak çıkarları gözden geçirdiklerini ifade etti.

İngiltere, Kasım ayında 26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı'nı düzenlemeye hazırlanıyor ve zirve öncesinde Suudi Arabistan da dahil olmak üzere birçok ülke ile görüşmelerde bulunuyor.