Suudi Arabistan ile Suriye, konsolosluk ofislerinin yeniden tesisini görüşüyor

Suudi Arabistan ile Suriye arasında konsolosluk ilişkilerinin yeniden başlatılmasına ilişkin görüşmelerin başladığı aktarıldı.

Suudi Arabistan merkezli el-İhbariye kanalı, Şam-Riyad hattındaki konsolosluk ilişkilerinin yeniden başlatılmasının gündemde olduğunu duyurdu.

İlişkiler, Suriye’de muhalifleri destekleyen Suudi Arabistan’ın Şam’daki elçiliğini kapatması ve Suriye Büyükelçisini sınır dışı etmesiyle kopmuştu.

El-İhbariye kanalının bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisine dayandırarak verdiği haberde, “Krallık'ın iki ülke arasında gerekli konsolosluk hizmetlerinin sağlanmasını kolaylaştırma konusundaki hassasiyeti çerçevesinde, konsolosluk hizmetlerinin yeniden başlatılması için Suriye'deki yetkililerle görüşmeler sürüyor” ifadelerine yer verildi.

Riyad ile Şam arasındaki temaslar, Suudi Arabistan ile İran arasındaki ikili ilişkilerin yeniden başlatılmasını öngören antlaşmanın akabinde hız kazandı.

Al Jazeera’nın Şam’daki yerel bir kaynaktan aktardığına göre, iki ülke konsolosluklarının Ramazan Bayramı’ndan sonra açılması planlanıyor.