Riyad-Ottava ilişkileri 5 yıl sonra düzeliyor

Suudi Arabistan ile Kanada, 5 yıldır askıya aldıkları diplomatik ilişkileri tekrardan kuruyor.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile Kanada Başbakanı Justin Tredeau, 18 Kasım’da Bangkok’ta düzenlenen Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Forumu’nun oturum arasında bir araya geldi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre; Riyad ile Ottava yönetimleri, ikili ilişkilerin karşılıklı saygı ve ortak menfaatler çerçevesinde normale dönmesine karar verdi.

Kanada Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, iki ülkenin tam diplomatik ilişkileri tekrar kurma ve karşılıklı olarak büyükelçi atama konularında anlaştığı duyuruldu.

Söz konusu açıklamada, Kanada’nın Riyad Büyükelçisi olarak Jean-Philippe Lento’nun atandığı bildirildi.

Kanada hükümetinden bir kaynak, Reuters’a yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın Kanada’ya karşı aldığı “cezalandırıcı ticaret önlemlerinin kaldırılacağını” belirtti.

Riyad, Ağustos 2018’de Kanada ile tüm yeni ticari ve yatırım işlemlerinin dondurulduğunu duyurmuştu.

Dönemin Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland’in o dönemde sosyal medya hesabından Suudi Arabistan’daki insan haklarına ilişkin yaptığı paylaşımı, Riyad yönetiminin tepkisine neden olmuştu.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Freeland’in paylaşımını Riyad'ın iç işlerine müdahale olarak değerlendirmişti.

Riyad yönetimi, Kanada ile tüm diplomatik ve ticari ilişkileri durdurarak Kanada Büyükelçisini sınır dışı etmiş, uçuşları askıya almıştı.