Suudi Arabistan ile Çin arasındaki görüşmede gündem ekonomi ve enerji!

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Selman, Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Otoritesi Başkan Yardımcısı Lian Weiliang ile görüşme gerçekleştirdi.

Suudi Bakan ile Çinli yetkili arasında video konferans yöntemiyle yapılan görüşmede, ikili ilişkileri geliştirme yolları ele alındı.

Görüşmede, ‘Bir Kuşak ve Bir Yol’ girişimi, enerji ve ortak yatırım konuları da gündeme geldi.

Prens Abdulaziz bin Selman, komitenin iki ülkenin gelecek vizyonları arasında enerji alanında uyum yakalanması için çalıştığına dikkat çekti. 

Riyad ile Pekin arasındaki ticari ilişkilerin son beş yılda sürekli bir büyüme kaydettiği ifade edidi.

Çin’in Suudi Arabistan’ın petrol ihracatı yaptığı ülkeler arasında ilk sırada yer aldığı vurgulanırken, bu alanda Pekin’in Riyad için güvenilir bir ortak olduğu belirtildi.

Görüşmede, petrol, petrokimya, elektrik, yenilebilir enerji, hidrojen, enerji verimliliği, nükleer enerjinin barışçıl bir şekilde kullanılması ve tedarik zincirlerinin güvenliği konuları da görüşüldü. 

Sanayi, madencilik, lojistik, sivil havacılık, havacılık güvenliği ve dijital ekonomi alanlarında iş birliği mesajı verildi. 

Şarku’l Avsat’ın aktardığına göre, iki taraf, Bir Kuşak ve Bir Yol girişimi dahilindeki yatırımların koordine edilmesi konusunda anlaşmaya vardı.