Suudi Arabistan idam rekoru kırdı

İdam cezasının hala uygulandığı ülkeler arasında yer alan Suudi Arabistan idam rekoru kırdı. İnsan hakları savunucusu Reprieve kuruluşu tarafından yayımlanan rapora göre, 2019 yılı içinde 184 kişi idam edildi.

Dünya çapında bir çok ülke idam cezasını hukuken veya fiilen uygulamaktan vazgeçti ancak hala tamamen sona ermiş değil. Bu bağlamda hala idam cezasının aktif olarak uygulandığı ülkelerin başında gelen Suudi Arabistan 2019’un idam rekoru kırdı. Birleşik Krallık merkezli insan hakları savunucusu Reprieve kuruluşu tarafından yayımlanan rapora göre, geride bıraktığımız yıl içinde Suudi Arabistan’da 184 kişi idam cezasına çarptırıldı.

184 KİŞİ İNFAZ EDİLDİ

İdama mahkum edilen suçluların 90’ının yabancı uyruklu olduğu belirlenirken infaz edilenlerin 82’si uyuşturucu kaçakçılığı, 57'siyse cinayet suçundan hüküm giymişti. Kuruluş, Suudi hükümeti tarafından ilan edilen idamların kayıtlarının tutulduğunu ve 2015 yılından bu yana idam sayısında ciddi oranda artış yaşandığı bildirildi. 2014 senesinde 88 kişinin ölüm cezasına çarptırıldığı Suudi Arabistan'da 2015'de yaklaşık 157 kişi idam edilmişti.

Reprieve'in infaz takip raporunda yer alan verilere göre, bu sayı geçtiğimiz yıla kadar sabit kalırken, 2019'da ülkedeki idam sayısı son yılların en yüksek seviyesine ulaştı. Bu rakamın içinde bulunduğumuz 2020 yılında daha da artacağı düşünülüyor. Nitekim henüz senenin ilk ayını dahi bitirmeden ülkede 4 kişinin idam edildiği bildirildi.

AVRUPA BİRLİĞİ, İNTİKAM DEĞİL ADALET İSTİYOR

İdam konusunda oldukça hassas bir tavır izleyen Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, İnsan hayatı hiç bir hükümet ya da devletin mülkiyeti değildir. İşlenmiş suçlara başka bir suçla cevap verilemez. Göze göz dişe diş düşüncesini aşmış durumdayız. Bizler intikama değil adalete inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

 

KASIKÇI CİNAYETİYLE İLGİLİ DE İDAMLAR GERÇEKLEŞTİ

Suudi Arabistan ve Suudi Veliaht Prens Muhammet Bin Selman'a yönelik insan hakları ihlalleri nedeniyle yapılan eleştiriler son yıllarda artış gösterdi. Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ve Yemen'deki insanlık krizi eleştirileri körükledi. Washington Post gazetecisi Kaşıkçı'nın İstanbul'da öldürülmesi sonrası 5 şüpheli cinayetteki rolleri nedeniyle idam edilmişti.

Geride bıraktığımız Nisan ayında Amerika’ya gitmekte olan ve üniversite öğrencisi olduğu tahmin edilen bir gencin de aralarında olduğu 37 kişi bir günde infaz edildi. Suudi Arabistan'da şu anda kaç mahkumun ölüm sırası beklediği bilinmiyor. İdam cezasının infaz edilmesini bekleyenler arasında, 2011'de Arap Baharı sırasında hükümet karşıtı protestolara katılmaktan hüküm giyen mahkumlar da bulunuyor.

53 İDAM CEZASI UYGULAMAYA DEVAM EDİYOR

Araştırma sonuçlarına göre, idam cezasının suça karşı caydırıcılığının olmadığının altı her fırsatta çiziliyor ancak buna rağmen idam cezası hala 53 ülkede uygulanmaya devam ediliyor. İdam cezasının kullanıldığı ülkeler arasında; Afganistan, Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İran, Libya, Suriye, Mısır, ve Kuzey Kore gibi ülkelerde bulunuyor.