Biden Suudilere 650 milyon dolarlık silah satışını onayladı

Biden yönetimi, Suudi Arabistan’a 650 milyon dolarlık silah satışını onayladı. Pentagon, söz konusu satışlarla ilgili, “dost bir ülkenin güvenliğini artıracağını” açıkladı.

Pentagon, Biden yönetiminin Suudi Arabistan ile yaptığı ilk büyük silah anlaşmasında 650 milyon dolarlık havadan havaya füze satışını onayladığını duyurdu. Perşembe günü, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Riyad’ın mevcut ve gelecekteki tehditlere karşı koymasına yardımcı olmak için satışı onayladığı belirtildi.

ABD’li yetkililerden gelen açıklamada, “Bu satış, Orta Doğu’da siyasi ve ekonomik ilerleme için önemli bir güç olmaya devam eden dost bir ülkenin güvenliğini geliştirmeye yardımcı olarak ABD dış politikasını ve ABD’nin ulusal güvenliğini destekleyecektir” ifadeleri kullanıldı.

Massachusetts merkezli Raytheon firmasının AIM-120C-7/C-8 Gelişmiş Orta Menzilli Havadan Havaya Füzeler (AMRAAM) ve ilgili ekipmanların satışı için “ana yüklenici” olacağı açıklandı.

Suudi Arabistan’ı eleştiren bazı politikacılar, söz konusu silah anlaşmasına da karşı çıktı. Satış, kongre onayı gerektirmiyor, ancak milletvekilleri, Senato ve Temsilciler Meclisi'nde bir yasa tasarısı geçirerek anlaşmayı engelleyebilir.