Suudi Arabistan İsrail'den casus yazılım satın alıyor iddiası

İsrail medyası, Suudi Arabistan'ın İsrail’deki bir siber teknoloji şirketinden casusluk yazılımları aldığını yazdı. Söz konusu şirket ürünlerinin ise Güney Kıbrıs Rum Kesimi üzerinden yurtdışına satıldığı iddia edildi.

İsrail merkezli Haaretz gazetesindeki bir haberde, Suudi Arabistan’ın 2019 yılından bu yana, eski bir İsrail askeri istihbarat yetkilisi tarafından yönetilen “Quadream” adlı şirketten casus yazılımlar aldığı kaydedildi.

Siber teknolojiler alanında faaliyet gösteren şirketin internet sitesi olmadığına dikkat çekildi. Öte yandan, Ramat Gam’daki ofisinde de şirkete dair herhangi bir tabela bulunmadığı belirtildi.

Haberde, Quadream şirketinin 2016 yılında biri emekli istihbarat yetkilisi olmak üzere üç kişi tarafından kurulduğu ifade edildi. Ayrıca şirket ürünlerinin, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde bulunan InReach adlı başka bir şirket üzerinden yurtdışına sattığı ortaya çıktı.

İsrailli şirketin, başta cep telefonlarına sızmaya yönelik yazılımlar olmak üzere çeşitli siber teknolojiler üzerinde çalıştığı belirtildi. Şirketin müşterileri arasında Suudi Arabistan da bulunuyor.