Suudi Arabistan'dan kritik hac kararı

Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl hac ibadeti için ülke içinden yalnızca 60 bin kişiye izin vereceğini duyuran Suudi Arabistan, bu yıl kadınların yanlarında erkek vasisi bulunmadan ibadetlerini yerine getirebileceklerini açıkladı.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, koronavirüs salgınına karşı uygulanan önlemler kapsamında, bu yıl hac izninin ülkede yaşayan 60 bin kişiyle sınırlı kalacağı bildirilmişti. Bakanlık tarafından daha önce yapılan açıklamada, hac ibadetini yerine getirmek isteyen kişilerin kronik hastalığının bulunmaması, 18-65 yaş aralığında ve aşı yaptırmış olmasının gerektiği duyurulmuştu.

Bakanlık tarafından yeni alınan kararlar doğrultusunda, kadın hacı adayları yanlarında erkek vasisi (mahram) olmadan, hac ibadetini yerine getirebilecek. Bakanlık hacı adaylarının internet üzerine kayıt yapmaları için iki tarih aralığı yayınladı. İlk kayıt dönemi 13-23 Haziran tarihleri arasında olurken, ikinci kayıt aşaması ise 25 Haziran tarihinde başlayacak. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Yaş grupları dikkate alınarak, daha önce Hac ibadetini yerine getirmemiş başvuranlara öncelik verilecek” ifadeleri kullanıldı.

SADECE SUUDİ ARABİSTAN VATANDAŞLARI KABUL EDİLECEK

Suudi Arabistan, koronavirüs nedeniyle bu yıl hac ibadeti için ülke içinden 60 bin kişiye izin verileceğini, yurtdışından ise hacı adaylarını kabul etmeyeceklerini açıkladı.

Ülke içinden 60 bin kişinin hac ibadetini gerçekleştirmesine izin verileceği ve yurtdışından kimsenin alınmayacağı belirtilen açıklamada, herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunmayan, 18-65 yaşları arasında ve aşı olmuş kişilerin hac ibadeti için kabul edileceği duyuruldu.

Suudi Arabistan, koronavirüs salgını nedeniyle geçen yıl ülke içinden ve sınırlı sayıda hacı adayına hac ibadeti için izin vermişti.