Suudi Arabistan tavan fiyat uygulayan hiçbir ülkeye petrol satmayacak

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, ülkesinin petrol ihracatına tavan fiyat uygulama olasılığının olduğunu söyleyerek, “Tedariklerimize bunu uygulayan hiçbir ülkeye petrol satmayacağız” dedi.

Sputnik’in Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’dan aktardığına göre, Enerji Bakanı Abdulaziz Bin Selman, Energy İntellengence sitesine açıklamalarda bulundu.

Ülkesinin petrol üretimini azaltacağını söyleyen Bin Selman, "Diğer ülkeler de aynı uygulamayı yaparlarsa şaşırmam" dedi.

Bakan Bin Selman, "NOPEC" tasarısı ile tavan fiyat dayatmanın genişletilmesi arasında büyük bir fark olduğunu belirterek, "bunun petrol piyasası üzerindeki potansiyel etkilerinin benzer olduğunu" söyledi.

Ülkesinin petrol ihracatına tavan fiyat uygulama olasılığının olduğunu belirten Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, "Tedariklerimize bunu uygulayan hiçbir ülkeye petrol satmayacağız. Bu tür politikalar, netlik ve istikrara büyük ihtiyaç duyulan bir zamanda yeni riskler ve daha fazla belirsizlik getiriyor. Bu tür politikaların kaçınılmaz olarak piyasa istikrarsızlığını ve dalgalanmaları artıracağını yeniden vurguluyorum” ifadelerini kullandı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’ne (OPEC) karşı “Petrol üreten ve İhraç Eden Kartellere Hayır (NOPEC)” isimli yasa tasarısı ilk defa 2000 yılında ortaya çıkmış ve yasalaşması için daha önce 16 kez ABD Kongresi’ne sunulmuştu.