Suudi Arabistan’ın sekiz yıl sonra bütçe fazlası vermesi bekleniyor

Suudi Arabistan’da, sekiz yıl aranın ardından 2022 yılında bütçe fazlası verilmesi öngörülüyor.

Suudi Arabistan’ın, gayrı safi yurtiçi hasılasının 2021 yılında yüzde 2,7 oranında açık vermesi öngörülmüştü. 2022 yılında ise Riyad’ın, 90 milyar riyal (23,99 milyar dolar), yani GSYH’nin yüzde 2,5’i oranında fazla vermesi bekleniyor.

Bu rakam, petrol fiyatlarının azalış gösterdiği 2014 yılından bu yana bütçe açığı veren Suudi Arabistan’da ilk bütçe fazlası olacak.

Suudi devlet ajansı SPA’nın haberine göre, Veliaht Prens Muhammed bin Selman, “Bütçe fazlasını, hükümet rezervlerini artırmak, koronavirüs salgınından kaynaklanan ihtiyaçları karşılamak, krallığın mali durumunu güçlendirmek ve küresel krizlerle mücadele kapasitesini artırmak için kullanılacak” ifadelerini kullandı.

Bir bütçe değerlendirmesi raporunda, Suudi Arabistan’ın, gelecek yıl 955 milyar riyal (254 milyar dolar) harcama yapmayı planladığı belirtildi.

Riyad hükümetinin, askeri harcamalarda yüzde 10’luk bir kesintiye gitmesi bekleniyor.

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el Jaadan, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Artık hükümet harcamalarını gelirlerden tamamen ayırıyoruz. Halkımıza, özel sektör ve genel olarak ekonomiye öngörülebilir bir şekilde plan yapabileceğimi söylüyoruz. Petrol fiyatlarının ve gelirlerin nasıl olacağına bakılmaksızın bütçe tavanları istikrarlı bir şekilde devam edecek” şeklinde konuştu.