Esad’a yakın isim konuştu: Türkiye ile ilişkiler nasıl şekillenecek?

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a yakınlığıyla bilinen Suriye Halk Meclisi eski milletvekili Şerif eş-Şehade, son dönemde iki ülke ilişkilerini değerlendirdi. Eş-Şehade, Ankara ve Şam yönetimleri arasında diyaloğun yeniden başlayabilmesi için ilk şartını açıkladı.

Suriye’de Devlet Başkanı Beşar Esad’a yakınlığıyla ön plana çıkan Suriye Halk Meclisi eski milletvekili Şerif Şehade, ülkesinin Ankara yönetimi ile ilişkileri ve son dönemde yapılan açıklamalar hakkında konuştu.

Şehade, Ankara ile Şam yönetimleri arasında diplomatik görüşmelerin başlamasından önce zemin hazırlanması gerektiğine dikkat çekerken, Suriye yönetiminin tek şartı olduğunu belirtti.

Rudaw’a konuşan Şehade, iki taraf arasında diyalog kurulması için ilk şartın Türk kuvvetlerinin Suriye’den çıkması olduğunu söyledi.

Şehade, “Türkiye bir an evvel Suriye topraklarının tamamından çıkmalıdır. Bu diyalog yolu açılabilmesi için çok önemli bir adımdır. Türk kuvvetleri İdlib’den, Suriye’nin diğer bölgelerinin tamamından çekilmelidir ki görüşmeler başlayabilsin” ifadelerini kullandı.

Şehade ayrıca, “İki taraf arasında, Suriye Dışişleri Bakanı (Faysal Mikdad) ile Türkiye Dışişleri Bakanı (Mevlüt Çavuşoğlu) arasındaki (Belgrad’da) Bağlantısızlar Toplantısı’nda yapılan görüşmenin dışında herhangi bir görüşme olmadı. Şu ana kadar sadece karşılıklı açıklamalar var ve henüz bir görüşmeye dönüşmüş değil. Önümüzdeki dönemde bazı siyasi görüşmelerin olacağını ve bunun da birçok açıdan olumlu sonuçlar doğracağını tahmin ediyorum” şeklinde konuştu.

Söz konusu görüşmelerin ne zaman gerçekleşeceğine değinen Şehade, “Bildiğiniz gibi bunun için öncelikle birtakım hazırlıklar yapılmalı. Ölümcül hatalara düşmemek açısından araştırmaya ve bazı açılımlara ihtiyaç var. Ardından siyasi sürece geçiş yapabilmek ve iki taraf arasındaki sorunların çözümüne yol açabilmek için birkaç ay gibi bir süreye ihtiyaç olacak” dedi.