Suriyeli çocukların gözünden 'mülteci hayatı'

Savaşın getirdiği travma sonrası çocukların kendilerine olan saygısını ve özgüvenini yeniden kazandırmayı amaçlayan bir fotoğrafçılık okulu, Türkiye sınırında yaşayan Suriyeli mülteci çocuklara fotoğraf eğitimi veriyor. Çocuklar bu eğitim sayesinde fotoğrafçılık üretimi, fotoğrafta kompozisyon, hikaye anlatımı, karanlık oda baskısı gibi bu sanatın birçok farklı unsurlarını öğreniyor. İşte iki yaşam arasında sıkışıp kalmış çocukların gözünden mülteci hayatı...

Türkiye'nin güneydoğusunda, Suriye sınırından çok da uzakta olmayan "Sirkhane'nin Karanlık Odası" adlı bir fotoğrafçılık okulu, bu bölgede yaşayanlarla Suriyeli mülteci çocuklara analog fotoğraf atölyelerinde eğitim veriyor. 
117
Okulun amacı, savaşın getirdiği travma sonrası çocukların kendilerine olan saygısını ve özgüvenini yeniden kazandırmak.
217
Suriyeli profesyonel bir fotoğrafçı olan Serbest Salih, açtıkları okulla Suriyeli çocukların hayatını değiştirmeyi amaçladıklarını belirtiyor. 
Çoğunluğu Suriyeli olan çocuklar, bu eğitim kapsamında fotoğraf üretimi, fotoğrafta kompozisyon, hikaye anlatımı, karanlık oda baskısı gibi bu sanatın birçok farklı unsurlarını öğreniyor. 

417