Fransa ve Hollanda'nın Kamışlı’ya gönderdiği heyete Suriye’den kınama

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Fransa ve Hollanda heyetlerinin Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) kontrolündeki bölgeye giriş yapmalarından dolayı kınama mesajı yayınladı.

Suriye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Suriye’ye karşı savaşa katılan bazı ülkelerin temsilcileri sürekli olarak, uluslararası hukukun ve Suriye egemenliğinin açık ihlali olan eylemlerde bulunuyor. Hollanda’nın sözde Suriye’den sorumlu özel temsilci başkanlığındaki heyeti, tutuklu DAEŞ üyelerini geri alma bahanesiyle, DSG oluşumlarının yardımıyla Suriye topraklarına yasadışı olarak giriş yaptı” ifadeleri kullanıldı.

“Fransa’nın Suriye’ye yönelik saldırganlığına doğrudan katılımı kapsamında, Danielle Mitterand Vakfı ve Paris Belediye Başkanlığı heyeti de DSG’nin yardımıyla Kamışlı’yı yasadışı olarak ziyaret etti” ifadelerine yer verilen açıklamada, Fransa ve Hollanda hükümetleri kınandı.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, söz konusu ziyaretleri ülkenin bağımsızlık, egemenlik ve toprak bütünlüğüne yönelik ihlal ve saygısızlık olarak gördüklerini belirtti.

Hollanda heyetinin geçtiğimiz günlerde DAEŞ militanlarının yakını olan dört vatandaşını ülkeye geri getirmek için Kamışlı’ya gittiği açıklanmıştı. Fransa heyeti ise geçtiğimiz hafta DSG kontrolündeki bölgeye ziyaret gerçekleştirmişti.