Biden'ın Suriye suskunluğu

Göreve gelmesinin ardından en çok merak edilenlerden biri, Biden’ın dış politikada nasıl bir yol izleyeceğiydi. Milyonlarca Suriyelinin hayatını kaybettiği ve yerlerinden edildiği iç savaş, 10. yılında da devam ediyor. Ancak Biden'ın göreve gelmesinden bu yana Suriye 'de yaşananlarla ilgili suskunluğu sürüyor.

Geçtiğimiz günlerde 10. yılı olan Suriye’deki savaşla ilgili Twitter’da bir kampanya başlatıldı. #SpeakToSyrians adlı kampanyanın amacı, ABD Başkanı Joe Biden’ın Suriye’de yaşanan insani krizle ilgili bir şeyler söylemesini sağlamaktı. Kampanyaya Amerikalı aktivistler, sanatçılar, akademisyenler ve Illinois 16. Bölge Temsilcisi Adam Kinzinger da katıldı.

112

Northwestern Üniversitesi’nde akademisyen olan Wendy Pearlman ise Biden’ı Suriye'de yaşananlarla ilgili konuşmaya, Suriyelilerin özgürlük mücadelesine sahip çıkmaya ve oradaki zulmü sona erdirmek  için anlamlı adımlar atmaya çağırdı. Ancak tarihin en büyük insani krizlerinden biri olan Suriye, Biden’ın öncelikli politikalarından biri değil gibi görünüyor. 

212

Birleşmiş Milletler Suriye Soruşturma Komisyonu'nun yakın tarihli bir raporu, ülkede on yıldır süren savaşta hiçbir Suriyeli ailenin yara almadan kalmadığını ortaya koydu. Komisyon Başkanı Paulo Pinheiro, hükümetin muhalefeti bastırmak için "ezici" şiddet uyguladığı ve Suriye halkının bunun bedelini ödediğini söyledi. Kentsel bölgelerde yaşayan halk, hava ve topçu bombardımanlarına ve kimyasal silah saldırılarına maruz kaldılar. Bunun yanı sıra, insani yardım kısıtlamaları ve kuşatma sebebiyle de açlıkla mücadele ettiler.

Biden, göreve başlamasından bu yana hiçbir açıklamasında Suriye'den bahsetmedi. Suriye'yi "kum ve ölüm" diyarı olarak tanımlayan Trump'ın yanı sıra, ülkenin stratejik önemini değerlendirmede selefinden farklı olduğunu öne sürecek bir şey bulunmuyor. Yeni yönetimin dış politika önceliklerinin bir yansıması olarak Biden, Suriye'de daimi bir elçi seçmezken, Yemen için Tim Lenderking'i ve İran için Rob Malley'i görevlendirdi. ABD’nin Orta Doğu'daki dış politikasına İran, Yemen ve Suudi Arabistan'ın hakim olduğu görülüyor.

412