Suriye’deki petrolü kim kontrol ediyor?

Kanıtlanmış petrol rezervleri listesine göre 34. sırada bulunan Suriye, 2011 yılında başlayan iç savaşla birlikte, petrol üretiminde büyük bir düşüş yaşadı. Savaşın yayılmasıyla beraber petrol sahalarındaki hakimiyetini kaybeden Esad yönetimi, doğal gaz rezervlerini ise elinde bulunduruyor.

Savaştan önce petrol ve doğal gaz, ülke ekonomisi için kilit önemde bulunuyordu. The Syria Report tarafından yayınlanan verilere göre, petrol ve doğalgaz, savaştan bir önceki yılda ihracat gelirlerinin yüzde 35’ini devlet gelirlerinin ise yüzde 20’sini oluşturuyordu.

2011 yılında iç savaşın başlamasıyla birlikte yaşanan şiddetli çatışmalar sonucu tesislerin zarar görmesi hatta bombalanması üretime ciddi darbe vurdu. Esad rejimi ülkenin en büyük petrol alanlarını kaybetti.

Suriye Petrol ve Maden Kaynakları Bakanı Ali Ganem’in nisan ayında resmi medyaya verdiği rakamlar, söz konusu savaşta petrol ve doğal gaz sektörünün 72,4 milyar dolarlık kayıp yaşadığını ortaya koydu.

Söz konusu verilere göre ham petrol üretimi 2010 ve 2016 yılları arasında yüzde 99’dan fazla düşüş yaşayarak günde 385 bin varilden 2 bin varile geriledi.

Suriye petrollerinin ne kadarını kim kontrol ediyor?

Suriye İnsan Hakları Ağı SNHR’nin 19 Eylül 2019’da yayımladığı raporda, Suriye’nin petrol ve doğal gaz rezervlerinin yüzde 80’ini SDG/PKK hakimiyeti altında tutuyor. Geri kalan kısım ise rejim kontrolünde bulunuyor.

Üretilen petrolün geliride SDG/PKK’ye gidiyor ve gelirlerin kaydı da mevcut değil. Rapor, SDG/PKK’nin  Suriye’nin kuzeydoğusunda ülkenin en zengin petrol rezervlerinin olduğu Deyrizor, Haseke ve Rakka’da kontrol sağlıyor.

Energy Consulting Group

 

Bu bölgede bulunan 20 petrol kuyusundan 11’ini SDG/PKK kontrol ediyor. Ayrıca SDG/PKK’nın kontrol ettiği rezervlerdeki üretim kapasitesi Esad rejiminkinden de fazla.

Suriye İnsan Hakları Ağı raporu, daha önce o bölgelerde çalışmış petrol işçilerine dayandırdığı bilgilere göre, SDG/PKK ham petrolün varilini 30 dolara satıyor. Rapor, yaklaşık olarak SDG/PKK’nın günlük 420 bin dolar, aylık 12,6 milyon dolar ve yıllık da 378 milyon dolar petrol geliri bulunuyor.

ABD ek asker gönderecek

Suriye’nin kuzey doğusundan çekileceğini açıklayan Pentagon, Suriye’deki petrol sahalarının “DEAŞ”ın eline geçmemesi için ek asker gönderecek.

Pentagon konuyla ilgili yaptığı açıklamada:

ABD ve ortaklarının DEAŞ'a karşı elde ettiği en önemli kazanımlardan biri DEAŞ'ın önemli bir gelir elde ettiği Suriye'nin doğusunda petrol yatakları idi. Bu petrol yataklarının DEAŞ veya diğer istikrar bozucu aktörlerin eline geçmesini engellemek için ABD olarak, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ortaklarımızla koordineli bir şekilde Suriye'nin kuzeydoğusundaki pozisyonumuzu ek askeri unsurlarla tahkim edeceğiz. DEAŞ'ın ortaya çıkmaması için gelir akışını durdurmamız gerekir.

ifadelerini kullanmıştı.

Bu açıklamanın ardından ABD medyası Pentagon’un Deyrizor’daki petrol yataklarını korumak için 30 tank ve ek askeri personel sevk edeceğini duyurdu.