Suriye'deki petrol sızıntısı Kıbrıs'ı tehdit ediyor

Suriye’deki petrol rafinerisinden kaynaklanan sızıntının büyüyerek Akdeniz’e yayıldığı ve çarşamba günü Kıbrıs’a ulaşabileceği belirtildi.

Suriyeli yetkililer geçen hafta, kıyı kenti Baniyas’taki bir termik santralde 23 Ağustos’tan bu yana 15 bin ton yakıtla dolu bir tanktan sızıntı yaşandığını açıkladı. Kontrol altına alınabileceği söylense de sızıntının büyüyerek Akdeniz’e yayıldığı ve çarşamba günü Kıbrıs’a kadar ulaşabileceği yönünde uyarı yapıldı.

Uydu görüntülerinden yapılan analize göre, sızıntının başlangıçta düşünülenden daha büyük olduğu ve yaklaşık 800 kilometrekareyi kapsadığı tahmin ediliyor. Yetkililer, neredeyse bir şehir büyüklüğündeki petrol tabakasının Kıbrıs kıyılarından yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, sızıntının olası bir çevre felaketine dönüşmesini engellemek için tüm kaynakların seferber edildiğini açıkladı.

Söz konusu petrol sızıntısı, bu yıl Doğu Akdeniz’deki ikinci büyük sızıntı örneği. Şubat ayında da benzer şekilde İsrail kıyılarında yaşanan bir petrol sızıntısı ülkenin sahillerini etkisi altına alarak Lübnan kıyılarına ulaşmıştı.