Rusya’dan Türkiye’ye Suriye önerisi

Suriye’deki iç savaş 10 yılı aşkın süredir devam ederken Rusya, Türkiye’ye İdlib’deki bazı kontrol noktalarının açılması önerisinde bulundu.

İç savaşın 10 yılı aşkın süredir devam ettiği Suriye ile ilgili yeni bir adım atıldı. Rusya, Türkiye’ye Suriye’deki bazı kontrol noktalarının açılmasını önerdi.

Rusya Savunma Bakanlığına bağlı Suriye’de Çatışan Tarafları Uzlaştırma Merkezi, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, bölgede yaşanan sefalete dikkat çekti.

Yetkililerin aktardığı bilgiye göre, Rusya Türkiye’ye İdlib ve Halep’teki insani durumun ağırlaşması nedeniyle üç geçiş noktasını 25 Mart’tan itibaren yeniden açması önerisinde bulundu.

TASS haber ajansında yer alan açıklamada, ’’İnsani durumun zorlaşmasına bağlı olarak Suriye’de İdlib Çatışma Bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kontrolü altında bulunan Serakib ve Mizanaz ile Halep’te Bab ilçesindeki Ebu Ez-Zendeyn kontrol noktalarının yeniden çalışması için Türk tarafına teklif ilettik” ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca Rus jetlerinin Türkiye sınırına yakın kasabaları ve bölgedeki bir hastaneyi vurmasının ardından, Türkiye dün Rusya’nın Ankara büyükelçisine, Suriye’nin kuzeybatısında son dönemde artan şiddet olaylarına ilişkin itiraz ve endişelerini iletmişti.