ABD, terör örgütü YPG/PKK'ya desteğini sürdürüyor

Suriye'nin kuzeydoğusunda Esad güçleri ile "SDG" adını kullanan terör örgütü YPG/PKK arasındaki çatışmalar hız kazandı. Bölgede yaşanan gerilimi değerlendiren ABD'li general, rejim güçleri ile YPG/PKK'nın gerilimini düşürmek için ellerinden gelen yardımı yapacaklarını belirtirken ‘’SDG ortaklarımıza destek vermeye devam edeceğiz’’ dedi.

Suriye'nin kuzeydoğusunda Beşar Esed rejim güçleri ile ‘’SDG’’ adını kullanan terör örgütü YPG/PKK arasındaki 'karargah' mücadelesi sürüyor. Suriye Ordusu güçleri ile YPG/PKK arasındaki şiddetli çatışmalar devam ederken, teröristler Haseke iline bağlı Kamışlı ilçesinde bulunan Şam kontrolündeki Tay Mahallesi'ne girerek, Difa El-Vatani'ye ait bir karargahı ele geçirdi.

Rejim güçleri, karargahı terör örgütünün elinden almak için çatışıyor. Çatışmaların kalıcı bir şekilde durmasını isteyen Rusya'nın taraflarla yaptığı görüşmeler devam ederken, Amerika kanadından terör örgütünü destekleyen açıklama geldi.

TERÖR ÖRGÜTÜYLE ORTAKLIK

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, Suriye'nin kuzeydoğusunda rejim ile terör örgütü YPG/PKK arasındaki çatışmalara dair değerlendirmelerde bulundu. Çatışmaların önümüzdeki günlerde şiddetlenebileceğini belirten general, ABD’nin bu gerilimi düşürmek için elinden gelen yardımı yapacağını söyledi.

Öncelikli olarak diplomatik seviyede konuşarak gerginliği azaltma yoluna gideceklerini kaydeden McKenzie, ‘’SDG ortaklarımıza destek vermeye devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

Daha önce Eski ABD Savunma Bakanı Mark Esper’de ABD'nin SDG’ye desteğini sürdüreceğini şu sözlerle açıklamıştı: "SDG ile ortaklığımız sürecek. Onlara hâlen yardım sağlıyoruz.”

İRAN TEHDİDİ

ABD’nin SDG desteğinden söz eden general, bölgedeki İran tehdidine karşı da değerlendirmelerde bulundu.

İranlıların balistik füze gücünde büyük ölçüde gelişme kaydettiğini aktaran McKenzie, son dönemde bölgedeki en büyük kaygısının İran olduğunu belirtti.

Bu durumun kendisini kaygılandırdığını ifade eden McKenzie, ‘’Şu anda nereden baksanız, 3 bine yakın farklı menzillere sahip silahları var. Aynı şekilde isabet kabiliyetleri de eskiden daha iyi bir noktaya geliyor. Tüm bu gelişmeler son son beş altı yılda yaşandı ve bu çok kaygı verici’’ değerlendirmesinde bulundu.