Suriye'deki ABD askerlerine roketli saldırı

ABD’nin Irak ve Suriye’deki İran bağlantılı milislere hava operasyonları düzenlemesinin ardından, bölgedeki Amerikan askerlerine roketli saldırı düzenlendi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) geçtiğimiz hafta sonu Irak ve Suriye’deki İran bağlantılı milislere hava saldırısı düzenledi. Saldırının ardından Amerikan askerlerine misilleme gecikmedi. Suriye’de bulunan ABD askerlerine roketli saldırı gerçekleşti. 

Amerikan ordusundan bir sözcü, saldırıda yaralananların olmadığı bildirildi ve ABD güçlerinin meşru savunma kapsamında roket saldırısına karşılık verdiklerini açıkladı.

Sözcü Albay Wayne Marotto, “Yaralı yok, hasar tespiti yapılıyor” dedi. Marotto, Amerikan askerlerine saldırıdan kimin sorumlu olduğu konusunda bilgi vermedi.

Ancak bu olaydan yaklaşık birkaç saat önce ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Beyaz Saray, ABD’nin Pazar günü Irak ve Suriye’deki hava operasyonlarını savunan ve bunu çatışma riskini azaltmanın bir yolu olarak gösteren açıklamalar yapmıştı.

İran’la bağlantılı Iraklı milis gruplarınca yapılan açıklamada, Katib Seyid El Şüheda grubunun dört üyesinin ABD’nin Suriye-Irak sınırındaki operasyonunda öldüğü bildirilmiş ve karşılık verileceği belirtilmişti.

Irak hükümetiyse, topraklarında ABD’nin operasyon düzenlemesini kınamış ve bu tür adımların tekrarlanmasını önlemek için “tüm hukuki seçenekleri değerlendirdiği” açıklamasını yapmıştı.