Suriye seçimlerine "dost ülkeler" davet edildi

Suriye’de 26 Mayıs’ta gerçekleştirilecek devlet başkanlığı seçimlerine gözlemci olarak davet edilecek “dost ülkeler” açıklandı. Ülkeler arasında Rusya, İran, Ermenistan, Çin ve Küba da bulunuyor.

Suriye'nin resmi haber ajansı SANA'nın haberine göre, 26 Mayıs 2021’de düzenlenecek Suriye devlet başkanlığı seçimlerine “dost ülkeler” davet edilecek. Gözlemci olarak davet edilen ülkelerin parlamenterleri seçimi takip etmek üzere Suriye’ye gelecek.

Suriye ile müttefik olan Rusya ve İran’ın yanı sıra, Belarus, Güney Afrika, Ermenistan, Çin, Cezayir, Küba, Umman, Venezuela, Bolivya, Ekvador, Nikaragua ve Moritanya da davet edilen ülkeler arasında bulunuyor.

ABD SEÇİM SONUCUNU TANIMAYACAK

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Batılı üyeleri, Suriye’de gerçekleştirilecek devlet başkanlığı seçim sonuçlarını tanımayacaklarını açıkladı.

ABD'nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield, Suriye’de yeni bir anayasanın yürürlüğe konmasının seçim sonuçlarını etkilemek için olduğunu ve sözde seçimlerin hileli olacağını belirtti.

Fransa ve İngiltere’den de seçimin hileli olacağına dair benzer açıklamalar geldi. Öte yandan, Rusya'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temcilcisi Vassili Nebenzya ise seçim öncesi bu tarz açıklamaların doğru olmadığını ve Suriye’nin iç işlerine karışılmaması gerektiğini vurguladı.

ESAD YENİDEN ADAY

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 26 Mayıs’ta gerçekleştirilecek seçimler için adaylık başvurusu yapmıştı. Seçimde Esad’ın yanı sıra, aralarında kadınların da bulunduğu 51 adayın yarışması bekleniyor.

Suriye’deki son devlet başkanlığı seçimi 2014 yılında yapılmıştı. Ülkede 10 yıldır süren savaşın gölgesinde düzenlenen seçimi yüzde 88 oy oranı ile Esad kazanmıştı.