BM'de Suriye'de çatışma uyarısı: "Yeniden başlayabilir..."

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yayınlanan son raporda, Suriye'de "geniş kapsamlı çatışmalar"ın yeniden başlayabileceği uyarısı yer aldı.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından hazırlanan son raporda, Suriye'de gerilimin yeniden yükselebilece riskinin bulunduğuna dikkat çekildi. 

Rapora ilişkin açıklama yapan BM'nin Suriye Komisyonu Başkanı Sergio Pinheiro, "Suriye büyük kapsamlı çatışmaların yeniden çıkması ile başa çıkamaz, ancak şu anda o yolda ilerleniyor olabilir" dedi.

50 sayfalık rapor, son yıllarda birçok cephede çatışmaların yaşanmamasına rağmen son altı ayda ülkede yaşanan "temel insan hakları ve insancıl hukukun ağır ihlallerinde" artış görüldüğüne dikkat çekildi. 

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, söz konusu ihlallerin arasında ülkenin kuzey doğu ve kuzey batısında meydana gelen çatışmalar sonucunda onlarca sivilin hayatını kaybetmesi ve gıda ve suya erişimlerinin kısıtlanmasının da yer aldığı belirtildi.

Komisyoner Hanny Megally Komisyon'un özellikle son üç ayda Rus güçlerinin muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde daha fazla hava saldırısı gerçekleştirdiğinin gözlemlendiğini belirtti. 

Cenevre'de gazetecilere konuşan Pinheiro "Bir noktada Suriye'de savaşın tamamen bittiğini düşünüyorduk" dedi ve raporda belirtilen ihlallerin bunun yanlış olduğunu gösterdiğini ekledi.