Suriye ile ilişkiler normalleşiyor mu?

Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, Libya görüşmeleri için Moskova’da bulunurken Suriye istihbarat başkanı ile sürpriz bir görüşme gerçekleştirdi. Olası bir Türkiye-Suriye anlaşmasının bölgeye nasıl bir etkisi olur?

MİT Başkanı Hakan Fidan, Suriye Ulusal Güvenlik Bürosu Başkanı Ali Memlük ile Moskova’da bir araya geldi. Uzun bir aradan sonra devlet nezdinde yüksek bir temsille gerçekleştirilen toplantıda, İdlib’deki ateşkes ve PKK/YPG’ye karşı olası işbirliği ihtimalleri görüşüldü. Görüşmeyi Suriye resmi devlet haber ajansı SANA duyurdu.

HULUSİ AKAR: “MESELE BARIŞA, HUZURA KATKI SAĞLAMAK”

AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Akar, “MİT Başkanı Hakan Fidan’ın Suriye istihbarat başkanıyla görüştüğü ifade ediliyor, ne diyorsunuz?” sorusuna, “Türkiye bulunduğu konum itibarıyla uluslararası arenada hem ülkemizin haklı menfaatlerini sağlamak hem de bölgede barış ve huzurun gerçekleşmesine katkı sağlamak için yetkili ilgili kurumlarımız kuruluşlarımız çeşitli faaliyetler yapıyorlar. Bu faaliyetlerle bütün mesele barışa, huzura katkı sağlamak” şeklinde yanıt verdi.

DOĞU PERİNÇEK: “PKK TESLİM BAYRAĞINI ÇEKER”

Sözcü gazetesine verdiği mülakatta Türkiye ile Suriye’nin işbirliğinin önemine vurgu yapan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, “Türkiye, Suriye'nin toprak bütünlüğünden yana mı, yoksa ABD'nin Suriye'de kurmayı planladığı federasyondan yana mı? Bu konuda, Suriye'nin kuşkuları var. Bunu bertaraf etmenin yolu da birlikte hareket edilmesi toprak bütünlüğünün birlikte sağlanmasıdır. İki ülkenin işbirliği yapması halinde PKK hemen teslim bayrağını çeker.” tespitinde bulundu.

OLASI ANLAŞMA BÖLGEYİ NASIL ETKİLER?

Moskova’da gerçekleştirilen toplantıyla birlikte Türkiye’nin Suriye ile anlaşması ihtimali, Türkiye’yi tehdit eden terör örgütlerinin temizlenmesi noktasında önemli bir başlangıç olacak.

Batılı devletlerin Türkiye aleyhine kullanmış olduğu bir koz ortadan kaybolarak onlar açısından, Türkiye’ye giderek bağımlılığın artmasının yolu açılacak. Türkiye böylece, bölgede daha fazla serbest hareket etme imkanına sahip olacak.

Enerjisinin büyük bir kısmını Doğu Akdeniz’e aktarabilecek olan Türkiye, bölgede yapılması planlanan paylaşımların Türkiye’yi görmezden gelerek yapılmasını daha da zorlaştıracak.

Suriye ile varılabilecek bir anlaşma neticesinde bölge ülkeleriyle yapılacak anlaşmaların yolu açılabilecek ve bölgede oluşan güvensizliğin azaltılmasına önemli katkı sağlanabilecek.

Olası anlaşmayla birlikte Türk ve Suriye ordusu bölgede bulunan mevcut terör gruplarına karşı ortak operasyon düzenleyebilecek bir zeminin yolu açılacak. Buna ek olarak, Suriye konusunda Türkiye, Rusya’nın nüfuzuna bağımlı olmaktan belli ölçüde kurtulacak.

Türkiye ve Suriye arasında kurulacak bir askeri ittifaka bölge ülkelerinin de dahil olmasıyla terörle mücadeleyi uluslararası bir boyuta taşıma imkanı elde edilecek.

Türkiye’nin en büyük problem olarak addettiği, sınırlarında PKK devletinin kurulmasının önüne geçilmesi ve tehdidin yok edilmesi noktasında, Suriye devleti ile kurulan ilişkiler çerçevesinde PKK militanlarını silahlı çatışmaya gerek kalmadan teslim alma ihtimali ortaya çıkacak.

Doğu Akdeniz’de Libya ile yapılan anlaşmanın bir benzeri Suriye ile birlikte yapılarak, bölgede en büyük gücün Türkiye olmasının önü açılabilir. Halihazırda, Suriye ve Irak gibi bölge ülkeleriyle bir işbirliğinin, komşu ülkeleri İran ve Vahhabi Suud yönetiminin nüfuzuna bırakmayıp, Türkiye’ye bölgede daha aktif bir rol oynamasına yardımcı olacaktır.