Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Rusya lideri Putin ile görüşecek

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ‘ın bu hafta içerisinde Rusya'ya resmi bir ziyarette bulunarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceği bildirildi. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Esad'ın ziyaretinin mart ayı ortasında gerçekleşeceğini doğruladı, ancak güvenlik gerekçesiyle net bir tarih vermedi.

Cumhuriyet’in aktardığına göre; Moskova merkezli Vedomosti'nin diplomatik bir kaynaktan edindiği bilgilere göre, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın Moskova ziyareti 6 Şubat'ta yaşanan depremle birlikte daha çok öne çıkan "insani konulara ve ikili ilişkilere" odaklanacak. 

Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi uzmanlarından Kirill Semenov'a göre, Esad'ın depremin yaralarını sarma amacıyla Rusya'dan yardım talep etmesi de muhtemel. Diğer yandan "Suriye'deki ciddi yakıt krizinin aşılmasına yardımcı olmak amacıyla Moskova'nın ihtiyaç fazlası petrol ürünlerini kullanmayı" da talep edebilir. 

Semenov ayrıca tarafların, Ukrayna'da devam eden çatışmalar bağlamında ikili ilişkileri de ele alacaklarını belirtti.

Semenov'a göre, tarafların pozisyonlarını karşılaştırmaları ve ortak bir zemin bulmaları, özellikle de Şam'ın Umman, Birleşik Arap Emirlikleri ve diğer Arap ülkeleriyle diyalog zeminini güçlendirdiği şu zamanda oldukça önemli.

Moskova merkezli IMEMO RAS Ortadoğu Araştırmaları Merkezi kıdemli araştırmacısı Nikolay Surkov'a göre liderler ayrıca, Rusya'nın ara buluculuğunda Şam ve Ankara arasında yürütülen "normalleşme sürecinde atılacak adımları" görüşecek.